среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Азем Власи: СФРЈ је била илузија и време у њој је узалуд изгубљено; Југослав Костић: Таква држава имала је утицај и уживала поштовање у целом свету, зато је сметала великим силама
Хроника

Азем Власи: СФРЈ је била илузија и време у њој је узалуд изгубљено; Југослав Костић: Таква држава имала је утицај и уживала поштовање у целом свету, зато је сметала великим силама

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. новембар 2017.

Некадашњи високи функционери СФРЈ Азем Власи и Југослав Костић сматрају да је пројекат стварања Југославије пропуштена прилика.

Како су навели, та држава је свима могла да буде од користи.

Власи и Костић учествоваће на Београдском стратешком дијалогу који ће бити одржан 10. и 11. новембра хотелу Метропол на панелу “Југославија - пропуштена прилика или политичка илузија" поводом 100 година од Крфске декларације.

Власи: Југославија је била илузија и време у њој је узалуд изгубљено

Некадашњи члан ЦК Савеза комуниста СФРЈ Азем Власи сматра да је Југославија била илузија, а време у њој узалуд изгубљено, иако је од самог свог настанка пролазила кроз промене и уставне реформе трагајући за формулом опстанка.

''Када је изгледало да смо формулу пронашли уставним решењима од 1974. да би опстала колико-толико као потреба свих, отишла је у суноврат. Ако, као таква није могла да опстане, а посебно због начина на који се распала, Југославија је, изгледа, била илузија и време у њој је узалуд изгубљено'', оценио је Власи за Танјуг.

Ипак, Југославију види и као пропуштену прилику јер је, како каже, та држава свима могла да буде од користи.

''Пре свега, као заједничко тржште рада и капитала, дакле могућност за бржи развој и бољи живот. Уз очување међунационалне толеранције, посебно у Босни'', рекао је Власи.

Иако сматра да уласком у еру политичко-партијског плурализма Југославија није могла да опстане, Власи је уверен да је могла да се мирно трансформише у, како каже, одређену форму заједнице независних држава.

''У тој варијанти и Косово би требало да буде држава, јер Косово са Србијом, а без Југославије, била би немогућа мисија. Југославија је и по уставним решењима од 1974. била нешто попут ''мини Европске Уније'' данас. Дакле, била је више конфедерација него федерација'', закључак је Власија.

Саговорник Танјуга сматра да је су распадом Југославије највише добили ''сви који имају своје (нове) државе, а да је највише изгубио српски народ јер, како каже, данас живи у неколико држава ван матичне Србије, а раније је живео у једној држави''.

Према оцени Власија, данас постоје и могућности и потребе за сарадњом држава са простора некадашње Југославије.

''Ово је мали геополитички простор и ми се међусобно боље познајемо него са другима у Европи. Али, треба још времена да се излече ожиљци недавне трагичне прошлости. Све ће ићи боље када на политичкој сцени не буду онхи који покушавају да продуже век трајања политике која је довела до трагичног распада Југославије, каже Власи уз тврдњу да је " таквих је највише у Београду''.

Костић: Југославију треба посматрати као пропуштену прилику

Некадашњи члан Председништва СФРЈ Југослав Костић нема дилему да Југославију треба посматрати, пре свега, као пропуштену прилику, иако са данашње дистанце, како каже, делује као илузија.

Костић је за Тањуг рекао да је Југославија била ''држава по мери свих грађана, од Ђевђелије до Сежане''.

''Имала је утицај и уживала поштовање у целом свету. Сетите се само Покрета несврстаних и како је одржавала мир у свету између два блока'', подсећа Костић.

Таква држава је, према мишљењу Костића Тањуга, сметала великим силама чији је програм за разбијање Југославије, како каже, наишао на ''погодно тле'' код тадашњих руководилаца у Словенији и Хрватској.

''Прво су завадили омладину, а онда је кренула свађа међу борцима, који су се раме уз раме борили за ту државу. Ми у Председништву желели смо да сачувамо Југославију јер смо сматрали да су све републике и сви грађани равноправни и да уживају и личну и имовинску сигурност. Други су хтели да буду самостални и то су на крају и остварили'', рекао је Костић.

Иако су се бивше републике СФРЈ осамосталиле и стекле независност, овај некада југословенски функционер верује да су распадом Југославије изгубиле све нове државе.

''Сви смо упућени једни на друге и сви констатујемо, само што нико неће да призна, да нико није добитник већ да смо сви губитници'', каже он.

Ни за Костића није упитна могућност будуће сарадње држава насталих на темељу Југославије.

"Ми смо сувише мали и нисмо у стању да једни без других опстанемо на економском тржишту у Европи и свету. Ако већ не можемо да живимо једни поред других, можемо да будемо упућени једни на друге. Морамо да опростимо оно што је било јер заборавити не можемо, али не смемо да дозволимо да икада више дође до сукоба'', поручио је Костић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер