четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Азем Власи: Косово има подршку НАТО, САД и ЕУ за формирање своје војске
Хроника

Азем Власи: Косово има подршку НАТО, САД и ЕУ за формирање своје војске

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. септембар 2017.

 Шест држава насталих из бивше Југославије имају своје војске, не разумем зашто Србија сматра да Косово не треба да је има - поручује Азем Власи, саветник косовског председника Хашима Тачија, који је најавио формирање војске Косова до краја ове године.

Власи истиче да Косово има подршку НАТО, САД и ЕУ за формирање своје војске али није сигуран да ли ће се то десити до краја године, јер сматра да са тим не треба журити. Он наглашава да формирање оружаних снага захтева темељите промене и пажљиво дефинисање уставно - правног односно законског оквира.

Према Власијевим речима, косовска војска биће оружана одбрамбена формација примерена потребама и могућностима Косова. Он је поновио да Косово нема агресивне намере нити територијалне претензије према ниједној суседној држави, али мора имати своју одбрану као свака независна земља у свету.

- Нема државе без војске, а војска Косова биће чувар мира и сигурности државе и свих њених грађана, без обзира на етничку и другу припадност. У том важном послу рачунамо на помоћ НАТО, САД и ЕУ јер формације КФОР-а као сигурносне структуре НАТО Алијансе не могу трајно остати на Косову - истиче Власи.

На питање да ли сматра да ће формирање војске Косова повећати тензије у региону Власи одговара да не види зашто би се то десило, поновивши да Косово не мисли да нападне ниједну суседну државу. Према његовом мишљењу, формирање косовских оружаних снага неће повећати напетост у региону већ ће је, напротив, умањити.

- Уколико Косово не буде имало војску за потребе одбране, то ће у Србији потхранити агресивне намере, те ће управо то подићи тензије. Док свако има своју одбрану, имаћемо мир и сигурност, што ће омогућити међусобну сарадњу између две нормалне државе - сматра Власи.

Коментаришући изјаву министра спољних послова Србије Ивице Дачића да је "формирање војске Косова неприхватљиво и супротно резолуцији 1244", Власи оцењује да та тврдња нема основа, јер је поменутом резолуцијом Савета безбедности УН успостављена "Привремена администрацију на Косову", познатија као УНМИК, као и њена безбедносна компонента у виду војног контигента НАТО-а познатија као КФОР. Власи наглашава да су два поменута тела формирана само као привремено и прелазно решење док се не реши уставни статус Косова.

- Администрација УНМИК-а је престала да функционише, то јест исцрпила је своју функцију, јер је од 2008. године Косово независна држава и има сопствене институције. Ми бисмо волели да на Косову имамо НАТО војску, која ће чувати безбедност наше државе и грађана, како не би трошили додатна средства за ту намену. Међутим, ми не одлучујемо о томе и формација КФОР-а као и НАТО војска ускоро ће окончати своју мисију на Косову - објашњава Власи.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер