уторак, 16. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аустрија и Русија потписују споразум о „Јужном току"
Хроника

Аустрија и Русија потписују споразум о „Јужном току"

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. април 2010.

Руски премијер Владимир Путин почео је данас радну посету Аустрији, током које треба да озваничи међудржавни споразум о сарадњи у изградњи и експлоатацији гасовода „Јужни ток”.

Планирано је и потписивање основног споразума о сарадњи „Гаспрома” и аустријске енергетске компаније ОМВ, које ће бити непосредни извршиоци тог пројекта, пренеле су руске агенције.

Аустријска влада усвојила је почетком ове седмице државни споразум са Русијом о учешћу у гасоводу „Јужни ток”, који садржи правни оквир за реализацију дела пројекта који иде преко Аустрије.

Овај документ предвиђа изградњу деонице гасовода кроз Аустрију, и ограничен је на 30 година.

Гасовод ће имати годишњи капацитет од 63 милијарди кубних метара, што значи да ће покрити око 35 одсто руског извоза гаса у Европу. У употребу треба да буде пуштен 2015. и и коштаће око 25 милијарди евра.

Русија је споразуме о „Јужном току” досад потписала са шест земаља: Србијом, Бугарском, Мађарском, Грчком, Хрватском и Словенијом.

„Јужни ток” треба да се прикључи на постојеће станице Баумгартен и Арнолдштајн, а споразумом је предвиђена могућност достављања гаса преко „Јужног тока” Аустрији, потврдило је раније аустријско Министарство привреде.

Руски премијер Путин, који је данас почео тродневну радну посету Аустрији и Италији, у Бечу треба да разговара са аустријским канцеларом Вернером Фајманом, ка и са председником те земље Хајнцом Фишером.

Очекује се да ће председници руске и аустријске владе у разговорима размотрити широк спектар питања везаних за билатералну економску сарадњу, пре свега у области енергетике.

Једна од тема разговора двојице премијера ће бити и сарадња у области саобраћаја будући да се разматра могућност реализације мултилатералног пројекта изградње пруге широког колосека руског типа од Кошица у Словачкој преко Братиславе до Беча, којом би се железнички системи на простору централне Европе повезали преко Русије са југоисточном Азијом.

Тренутна економска сарадња Русије и Аустрије у свим областима је веома интензивна.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер