субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Атифете Јахјага одбацила "захтеве за нове територијалне поделе на етничким основама"
Хроника

Атифете Јахјага одбацила "захтеве за нове територијалне поделе на етничким основама"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. јун 2011.

РИМ / ПРИШТИНА – „Председница Косова“ Атифете Јахјага изјавила је данас у Риму да је процес помирења тежак и спор, али да друге алтернативе нема, и одбацила "захтеве за нове територијалне поделе на етничким основама".

На међународној конференцији "Међуетнички град" ( Ла Цитта Интеретница), Јахјага је казала да је Косово демократска и мултиетничка држава, коју је признало 75 земеаља, саопштено је из кабинета косовске председнице.

"Устав Косова гарантује највиша лицна и колективна права и слободе, обезбеђујући многе механизме који омогућују заштиту животних интереса сваке националне заједнице", рекла је Јахјага обраћајући се учесницима конференције.

Он је рекла да је историја Косова болна и да његови становници не желе да се она понови. "Ми желимо да изградимо друштво у којем ће се сви осећати као у својој кући и сви осећати одговорност за достигнућа њихове државе", рекла је.

"Сукоби у бившој Југославији су изазвали бол и уништавања. У суштини сукоба је била етноцентрична идеологија с циљем стварања моноетничке државе, где би само једна етничка група доминирала над другима. Драго нам је да је та идеологија срушена као резултат несебичне мобилизације и јединствене интервенције међународне заједнице", казала је Јахјага.

Она је рекла да се никако не могу разумети захтеви за новим територијалним поделама на етничким основама, који су у основи супростављање идеологије прошлости међународним и европским вредностима данашњице.

"Ми сви кажемо 'не' овој опцији. Заједно са ЕУ радимо на јачању демократије и европских вредности у Републици Косово", казала је Јахјага.

Из кабинета „косовске председнице“ је саопштено и да се она данас сусрела с генералним секретаром УН Бан Ки Муном и председницом Швајцарске Мишлин Калми Реј.

Јахјага борави у Италији на позив председника те земље Ђорђа Наполитана, а сутра ће учествовати на прослави поводом 150 година уједињења Италије.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер