четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Атифете Јахјага: Дијалогом Београда и Приштине до признања независности Косова
Хроника

Атифете Јахјага: Дијалогом Београда и Приштине до признања независности Косова

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. август 2014.

''Косовска председница'' Атифете Јахјага изјавила је да дијалог Београда и Приштине, уз посредовање Брисела, треба да буде настављен до решења свих питања

Косовска председница Атифете Јахјага изјавила је да дијалог Београда и Приштине, уз посредовање Брисела, треба да буде настављен до решења свих питања, а да процес треба да буде окончан мировним споразумом који ће имати законску тежину и којим ће се признати независност Косова.

Јахјага је у разговору за "Радио слободна Европа" нагласила да је подржала дијалог као једину могућност да Србија и Косово реше отворена питања, као и да је дијалог допринео нормализацији односа и да је предуслов за чланство у ЕУ.

"Овај дијалог треба да се настави док се не исцрпе сва питања између две наше државе да би се омогућила нормализација односа међу њима, и ми инсистирамо да се овај дијалог оконча мировним споразумом који ће имати законску тежину и признати самосталност Косова", рекла је Јахјага.

Она је истакла да треба показати политичку зрелост "која нас дели од наше горке прошлости", као и да су "лекције научене".

"Као регион имамо и потребу да отворимо ново поглавље, да се на наше земље не гледа као на произвођача криза, већ на државе које су утрле пут ка формирању држава и стекле одговорност да допринесу миру и стабилности у Европи", казала је Јахјага.

Она је навела да је ђалог, такође, створио околност коју ни Србија више не може да негира и да је потребна храброст да се реше питања наслеђена из рата или од међународне администрације на Косову.

"Ова промена у Србији за нас је, наравно, закаснела, али ми морамо да инстистирамо на нормализацији односа као на услов за интеграцију у ЕУ, зато што само на тај начин можемо осигурати да ова држава која је проузроковала четири рата у региону, буде одговорна за то", рекла је Јахјага.

Она је нагласила да "једном заувек" треба да буду решена отворена питања са Србијом.

Говорећи о специјалном суду пред којим би требало да буду покренути поступци за ратне злочине на Косову, она је нагласила да ће тај суд бити део косовског законодавства.

"Специјални суд ће бити суд који ће функционисати на основу закона и под јурисдикцијом Косова. Као што знате, априла ове године две трећине Скупштине Косова је подржало оснивање специјалног суда, обавезајући институције Косова да почну са спровођењем међународног споразума који предвиђа оснивање суда", навела је Јахјага.

Према њеним речима, до формирања нових институција требало би да дође што пре зато што су пред косовском владом и скупштином важне одлуке које треба да буду усвојене.

Одговарајући на питање о исламском радикализму који прети Косову, она је оценила да је то шира претња која долази од појединаца и група подлеглих манипулацији.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер