субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Амбасадa САД у Београду: Више пута смо пренели Влади Србије забринутост због сарадника трговца оружјем Слободана Тешића
Хроника

Амбасадa САД у Београду: Више пута смо пренели Влади Србије забринутост због сарадника трговца оружјем Слободана Тешића

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 11. децембар 2019.

Џејмс Хагенгрубер, аташе за штампу у Амбасади САД у Београду, изјавио је за Инсајдер да је америчка амбасада више пута јасно пренела Влади Србије своју забринутост по питању које се односи на саопштење Министарства финансија САД од 9. децембра. У том саопштењу је америчко министарство навело да је на списак предузећа и појединаца којима је увело санкције због корупције ставило и сараднике трговца оружјем Слободана Тешића, а који су „директно или индиректно деловали за рачун и у име Тешића“.

Народна посланица Мариника Тепић изјавила је јуче да је Амбасада САД у Београду пре неколико месеци уручила ноту упозорења Министарству спољних послова, у којој се наводи да деловање Слободана Тешића, повезаног са трговином оружјем, представља „директну опасност по међународну стабилност и безбедност“. Министарство спољних послова, међутим, навело је за Инсајдер да САД никад нису упутиле ноту Србији о Тешићу, али да је о тој теми разговорано у августу „по својеврсним тезама – талкинг поинтс о извозној контроли“.

Инсајдер је питао Амбасаду САД у Београду да ли су и када уручили ноту упозорења Министарству спољних послова Србије, а поводом деловања Слободана Тешића и извозне контроле, као и да ли су тачни наводи Тепић о садржају ноте.

Џејмс Хагенгрубер, аташе за штампу у Амбасади САД у Београду, у изјави за Инсајдер наводи да Амбасада „не коментарише садржај приватних састанака“, као и да су „дипломатски разговори, укључујући и оне са Владом Србије, поверљиве природе осим ако се са домаћинима не договоре да пошаљу поруку јавности“.

Међутим, Хагенгрубер потврђује да је било разговора на тему Слободана Тешића, који је под америчким санкцијама од 2017. године, а чији сарадници су, како је наведено у саопштењу Министарства САД-а 9. децембра, стављени на списак предузећа и појединаца којима је та држава увела санкције. Како је наведено у саопштењу, они су директно или индиректно деловали за рачун или у име Тешића.

„Користећи се адекватним каналима више пута смо јасно пренели Влади Србије своју забринутост по питању на које се односи саопштење Министарства финансија САД од 9. децембра. Борба против корупције је од кључног значаја да би се народу Србије обезбедила стабилна европска будућност и просперитет. САД подржавају циљ Србије да постане чланица ЕУ“, пише у одговору Хагенгрубер Инсајдеру.

Како даље наводи, одлука Вашингтона повлачи „значајне и опипљиве консеквенце за оне корумпиране појединце у Србији“ и другим земљама „који нарушавају владавину права, игноришу међународно прихваћене стандарде људских права и угрожавају стабилност међународног политичког и економског поретка“.

Тепић: Због Тешића немогуће ући у Васенарски аранжман; МСП: Србија аплицирала још пре 10 година

Посланица и потпредседница Странке слободе и правде Мариника Тепић изјавила је да је у документу који је достављен Министарству спољних послова наведено и да је „САД забринута због приступа Тешића у политичком систему Србије“ и да то „не иде у прилог препоруци Србији за њено чланство у Васенарском аранжману“. 

„Васенарски аранжман је важан због тога што се њиме контролише систем извоза наоружања широм света. Србија већ годинама преговора о уласку у његово чланство. Управо је Тешић тај због којег је то немогуће и управо су везе Тешића и његов утицај на власт довеле у овом тренутку до негативне препоруке да Србија постане чланица у Васенарском аранжману“, навела је Мариника Тепић.

У МСП-у нам је речено да су у питању лажне тврдње Маринике Тепић, те да је „неистина да су САД икада упутиле ноту, нити је уручиле министру Ивици Дачићу или било коме другоме у Министарству спољних послова о Слободану Тешићу“.

Упитани да ли су се САД уопште обратиле МСП-у због деловања Тешића, уколико није било званичне ноте, у Министарству су нам рекли да је о теми Слободана Тешића разговарано у августу.

„Разговарано је по својеврсним тезама – талкинг поинтс (теме за разговор, прим.аут) о извозној контроли, што чак није ни у форми нон папер, а камо ли некакве ноте. Наши државни органи су одговорили нон папер-ом у редовној комуникацији, као и по многим другим питањима о којима разговарамо. Значи, лаж је да је упућена нота и да је прећутана, а разлог је још један покушај напада на председника Вучића и Владу“, наводе у МСП, који није одговорио на наше питање шта је био садржај обраћања САД Министарству.  

У МСП-у су Инсајдеру рекли да што се тиче тзв. Васенарског аранжмана, Србија је аплицирала још пре десет година.

Адвокатска канцеларија: Оркестрирана кампања против Тешића

Слободан Тешић ангажовао је из Србије адвокатску канцеларију Томановић и једну од водећих адвокатских канцеларија из САД “Wилмер Хале” које су, “у сарадњи са најугледнијим америчким финанасијским форензичарима, покренули поступак делистирања пред Министарством финансија САД”, саопштила је јуче адвокатска канцеларија Томановић.

“Достављена правна и финансијска документа заједно са форензичком експертизом у потпуности потврђују да је пословање Слободана Тешића у складу са важећим стандардима и нормама и оповргли су тврдње о наводном постојању коруптивних и незаконитих елемената”, наводи се у саопштењу канцеларије Томановић.

Додаје се да је поступак пред америчком администрацијом и даље у току.

“Правни тимови и међународни експерти су уверени да ће резултат тог поступка анулирати регионално оркестрирану кампању која се води против Слободана Тешића”, пише у саопштењу.

Министарство финансија САД: Тешић неђу највећим трговцима оружјем и муницијом на Балкану

Слободан Тешић је под америчким санкцијама од 2017. године. Америчко министарство финансија пре два дана је на списак предузећа и појединаца којима је увело санкције због корупције ставило и, како је наведено у саопштењу, “сараднике трговца оружјем Слободана Тешића”.

„У време стављања на листу (за санкције), Тешић је био међу највећим трговцима оружјем и муницијом на Балкану, и скоро деценију је био на листи забране путовања УН због кршења забране извоза оружја у Либерију. Након што је стављен на листу, Тешић је наставио да се бави трговином оружјем и да ради као тихи партнер у компанијама које индиректно поседује и њима управља. Данас се на листу ставља девет појединаца који су директно или индиректно деловали за рачун или у име Тешића", наведено је у саопштењу Министарству финансија САД.

Подсетимо, једини власник компаније за трговину оружјем из Србије који се нашао на листи Уједињених нација за забрану путовања је Слободан Тешић.

Тешић је на тој листи био до новембра 2013. године, а на њу је доспео 2003. и то због, како се наводи, кршења санкција УН за извоз оружја у афрички земљу Либерију.

Током истраге је утврђено да је фирма Темекс оружје које је према документацији о извозу било намењено Нигерији у ствари завршило у Либерији. У том тренутку иста фирма припрема испоруку оружја у Конго, а УН због сумње да ће и то оружје завршити у Либерији стављају Тешића на листу за забрану путовања.

Према истраживању Инсајдера које је објављено у емисији Инсајдер без ограничења: Српска посла у Либији, Слободан Тешић је био учесник састанака у Министарству одбране Србије 2013. током посете либијске делегације на челу са тадашњим замеником министра одбране владе у Триполију Каледом ал Шарифом за кога се касније испоставило да је било повезан са Ал Каидом.

Састанак се одржао иако је у то време Тешић био на црној листи УН-а, а према одговорима из МО које смо добили, либијска делегација је тада била у посети и Тешићевој компанији Партизан Тецх у Србији.

Пет месеци након ових састанака Министарство трговине издаје дозволе за извоз оружја у Либију, што значи да су посао одобрили и Министарство одбране и Министарство спољних послова и МУП, а да ништа спорно нису виделе ни безбедносне службе.

По закону о доступности информација од јавног значаја, Инсајдер је у вези с овим дозволама добио одговоре од Министарства за трговину, које је дозволе издало.

Документа показују да је дозволе тражио и добило предузеће Југоимпорт СДПР, које је у стопостотном власништву државе. За овај посао СДПР је дао и сертификат енд усер који потрвђује да је крајњи корисник Министарство одбране Либије. Међутим, тај сертификат открива и да постоји посредник, и то у свим набавкама, предузеће са Кипра Карсо лимитид, које је наведено као купац.

На основу свих информација, контрадикторних изјава и истраживања Инсајдера остало је нејасно да ли је Слободан Тешић био учесник разговора у Београду као представник Србије или Либије, као што је нејасно чему посредник у извозу оружја између две државе.

(Инсајдер)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер