субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Асошијејтед прес: Суморне прогнозе на завршетку форума у Давосу
Хроника

Асошијејтед прес: Суморне прогнозе на завршетку форума у Давосу

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 30. јануар 2012.

ДАВОС – Европска дужничка криза доминирала је Светским економским форумом у швајцарском зимовалишту Давосу, али је први пут на дневни ред дошла и нарастајућа неједнакост између богатих и сиромашних на планети, највише захваљујући Арапском пролећу и протестима покрета „Окупирајмо”...

Расположење на крају петодневног заседања у Давосу више од 2.500 шефова држава и влада, као и директора најзначајнијих пословних коорпорација било је суморно, нарочито када се ради о економским изгледима за 2012.

Агенција АП наводи да је много шампањца протекло тим швајцарским алпским скијашким центром, али атмосфера је ипак била „бљутава”, а „узаврели ентузијазам” неких претходних Светских економских форума је видно изостао.

Упркос умереном оптимизму поводом последњих покушаја да се обузда криза у евро зони, ипак су остале бојазни да би нестабилност из Европе могла да се прелије и на остатак света.

Како наводи АП, није пронађен ни одговор на све већи јаз у неједнакости, мада су светски званичници дошли до закључка да економски раст мора да укључи и сиромашне, да је отварање нових радних места од кључног значаја, а део било којег решења мора да буде доступност храни, здравственој заштити, образовању и становању што већег броја људи.

Баш пред почетак форума, Међународни монетарни фонд (ММФ) је објавио прогнозе за 2012, у којима је смањио светски раст на 3,3 одсто, са четири, колико је прогнозирао у септембру 2011, додајући да се очекује да ће Азија и даље остати мотор светског раста, са Кином која ће га предводити, док ће је у стопу пратити Индија и Индонезија.

Међу главним темама овогодишњег самита у Давосу биле су и бојазни да би Иран могао да развије нуклеарно наоружање, а било је неколико панела и о последицама Арапског пролећа, мада Сирији, у којој је према проценама УН убијено више од 5.400 људи, није посвећена посебна пажња.

Форум су пратили и протести, чији циљ је био да се скрене пажња на незапосленост и сиромаштво, а припадници покрета „Окупирајмо...„ направили су испред Скупштине Давоса камп од иглоа - упозорење моћницима да би, ако не припазе, следеће године могли да спавају у снегу.

У одвојеном протесту ухапшене су три Украјинке када су откриле груди, упркос хладноћи, и покушале да прескоче заштитну ограду око места заседања светских моћника. Оне су носиле транспаренте „Сиромашни због вас” и „Гангстерска журка у Давосу”.

Ове године су на форум први пут били позвани и млади лидери до 30 година, како би покушали да скрену пажњу на теме важне за њихову генерацију, која ће ускоро преузети кормило светске политике и економије, како указује АП.

Међу 60 младих лидера била је и Челси Клинтон, ћерка бившег председника САД Била Клинтона и садашње државне секретарке Хилари, која је била модератор расправе о филантропији.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер