уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Асошиејтед прес: Четврта америчка флота плови у правцу Сирије
Хроника

Асошиејтед прес: Четврта америчка флота плови у правцу Сирије

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 24. август 2013.

Америчке поморске снаге плове у правцу Сирије док председник САД Барак Обама разматра могућност војне акције у тој земљи због тога што је режим Башара ел Асада наводно користио хемијско оружје против побуњеника.

Амерички званичници за безбедност рекли су данас Асошиејтед пресу да је ратна морнарица послала своју Четврту флоту у источни Медитеран.

Четврта флота је способна за различита војна дејства, међу којима је испављивање крстарећих пројектила "томахавк", као у случају интервенције против трупа Моамера ел Гадафија током грађанског рата у Либији 2011. године.

Међутим, према речима званичника, флота није добила наређење за било какав напад на Сирију.

Обама је изјавио да би брза интервенција у Сирији била далеко проблематичнија због корака који се претходно морају обавити у међународној заједници.

Бела кућа је саопштила да ће се Обама данас састати са својим саветницима за националну безбедност да размотре могуће потезе САД у вези са Сиријом.

Званичници кажу да ће чим чињенице постану јасне Обама донети одлуку о начину деловања. Министар одбране САД Чак Хејгел одбио је да коментарише било какве конкретне покрете војних снага САД, али је казао да је Обама затражио од Пентагона да припреми војне опције у вези са Сиријом.

Сиријска опозиција захтева акцију западних земаља

ИСТАНБУЛ - Лидер главне опозиционе групе у Сирији Ахмад Џарба позвао је данас западне земље да интервенишу поводом напада у предграђу Дамаска за који се сумња да је извршен хемијским оружјем и у ком је погинуло 1.300 људи.

Џарба, лидер сиријске Националне коалиције, позвао је САД, Британију, Француску, као и арапске државе, да предузму "озбиљне кораке и акције" поводом напада у предграђу Дамаска у среду.

"Позивам међународну заједницу да с речи пређе на дела, чули смо довољно речи и неопходни су нам озбиљни кораци и акције", рекао је Џарба на конференцији за новинаре у Истанбулу, пренела је агенција АФП.

Џарба је казао да би ту интервенцију требало да предводи амерички председник Барак Обама, заједно са лидерима Британије и Француске. Према његовим речима, интервенција Запада, уз подршку УН, је неопходна да би се зауставила "даља убијања Сиријаца, било традиционалним или хемијским оружјем".

Џарба је оценио да је досадашњи одговор на овај напад био сраман.

Сиријска опсерваторија за људска права је објавила да су у нападу "токсичним гасом" у предграду Дамаска погинуле 322 особе, укључујући 54 деце. У нападу су страдале 84 жене, на десетине припадника побуњеничких снага, док 16 тела није идентификовано, саопштила је та организација са седиштем у Лондону, преноси АФП. 

Организација Лакари без граница (ЛБГ) објавила је нешто раније да је 3.600 Сиријаца, који су доспели и болнице у распону од три сата на дан наводног напада хемијским оружјем, имало "неуротоксичне симптоме", а 355 од њих је преминуло.

По речима Барта Јансенса, директора операција ЛБГ, симптоми пацијената су "снажно указивали на масовну изложеност неуротоксичним агенсима", извештава АФП. Међу симптомима су биле конвулзије, повећано лучење пљувачке, замућен вид и респираторни проблеми. 

Саопштење ЛБГ је уследило након оптужби опозиционих група да је у среду, у масовном нападу режимских снага близу Дамаска коришћено хемијско оружје, при чему је погинуло 1.300 људи. Сиријске власти одбијају те оптужбе, али још нису позитивно одговориле на захтеве да се инспекторима УН, који се управо налазе у Сирији, дозволи да посете места наводних напада. 

Јансенс наводи да ЛБГ не могу научно да докажу узроке описаних симптома, нити да означе одговорне за напад, али на неуротоксичне агенсе указују прилив у болнице знатног броја пацијената у кратком року, регион из којег су допремљени, епидемиолошка слика, као и контаминација медицинског особља.

Сиријска опозициона Национална коалиција је демантовала оптужбе како је прибегавала хемијском оружју, тврдећи да њима влада само "очајнички покушава да скрене пажњу са сопствених поновљених злодела".

(Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер