среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Артур Кол: Србија и Израел, две земље које пате од лошег имиџа
Хроника

Артур Кол: Србија и Израел, две земље које пате од лошег имиџа

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 07. мај 2011.

БЕОГРАД - Амбасадор Израела у Србији Артур Кол изјавио је  да између Србије и Израела нема отворених питања и изразио наду да ће Београд ускоро послати амбасадора у Тел Авив, јер би то, како је оценио, додатно допринело развоју билатералних односа.

"Србија више од две године нема амбасадора у Израелу. Јасно нам је да то није показатељ односа две земље, али јесте дуг период," рекао је Кол у интервјуу поводом Дана независности Израела.

Израел, како је додао, очекује од Србије да пошаље амбасадора што пре, јер то није само од симболичне важности, већ конкретно олакшава комуникацију и односе две земље.

Израелска страна је више пута покретала то питање, последњи пут на редовним годишњим билатералним консултацијама у Београду и одавно им је речено да је процес именовања амбасадора "у току", објаснио је он.

Када је реч о сарадњи на државном нивоу, Кол је рекао да амбасада припрема посету делегације предвођене предеседницом Скупштине Србије Славицом Ђукић Дејановић Израелу на јесен, која ће бити посвећена интерпарламентарној сарадњи.

То ће бити прилика да посланици две земље размене искуства , рекао је амбасадор, који очекује да ће посебна пажња бити посвећена улози скупштинских одбора која је у Израелу имају мног већи утицај у процесу доношења закона.

Амбасадор је истакао да између Србије и Израела нема отворених питања, напомињући да је и "сателитска афера," као једини камен спотицања, успешно окончана пре неколико месеци.

"Билатерални односи су веома добри, али увек могу бити бољи, зато смо ми овде. Имамо добар, отворен дијалог два министарства спољних послова и јаке економске везе, нарочито када је реч о израелским улагањима," казао је амбасадор.

Улагања, како је прецизирао, премашују милијарду евра и поново добијају замах упркос економској кризи, посебно у домену некретнина.

Израелске компаније су изградиле Ерпорт сити на Новом Београду, у плану су нови пројекти, укључујући шопинг центар у Крагујевцу, шопинг центар у Новом Саду а чекају се дозволе за реализацију великог стамбеног пројекта на месту некадашњег ИКЛ-а у центру Београда, додао је он.

"Поред тога, први пут једна израелска компанија, "Вариест венчурс", улаже у подручје високе технологије односно компјутерског хардвера на чему ће бити запослено 100 инжењера из Србије," додао је он.

Амбасадор види велике могућности за побољшање економских односа у домену трговине и посебно у домену пољопривреде.

"Србија има велики неискоришћени потенцијал у пољопривредној производњи, а да би га искористила потребна јој је технологија. Израел има технологију и ту се наши интереси поклапају," рекао је он.

Наглашавајући да је ниво антисемитизма у Србији изузетно низак, амбасадор оцењује да две земље поред тога везује дубоко разумевање, а заједничко им је и што "деле проблем имиџа".

"Ниво антисемитизма у Србији у поређењу са другим земаљама у свету и Европи је веома низак," рекао је он напомињући да "има спорадичних епизода, које указују на постојање мањих сегмената друштва који још пате од ове старе болести".

То су, како је објаснио, напади на јеврејске институције и посебно публикације којих има доста и влада би, по његовом мишљењу могла да буде активнија у спровођењу закона, нарочито када је реч о тим публикацијама.

С друге стране, председник Тадић и други званичници су више пута снажно осуђивали било какву врсту антисемитизма, расизма или ксенофобије позивајући на толерантност и разумевање, истакао је Кол.

"Србија и Срби су такође били жртве мржње, и зато мислим да постоји велико разумевање значаја толеранције."

Амбасадор наводи да је један од главних пројеката амбасаде за ову годину подстицање туризма, где је, каже, развијен низ интересантних пројеката.

"Визна либерализација са земљама Шенгена подстакла је већи број грађана Србије да посете те земље, али то се није догодило када је реч о Израелу, иако смо и ми са Србијом потписали споразум о укидању виза," додао је он, подсећајући да је тај споразум ступио на снагу крајем прошле године.

Амбасадор наводи да је Израел изузетно атрактивна туристичка дестинација која обједињује могућности за "духовно ходочасће" односно обилазак светих места из Библије и природне лепоте, али истиче да "постоји још један разлог за ову кампању."

"Због вести у медијима многе име Израела асоцира на конфликт и насиље. Кад је реч о имиџу, Србија и Израел имају исти проблем у свету," рекао је израелски дипломата.

Он објашнајва да је за четири године колико је провео у Србији увидео колико је њен имиџ у свету погрешан и далеко од стварности.

"Ми смо две земље које пате од лошег имиџа и које желе да тај имиџ поправе, да нас људи виде онаквим какви јесмо," закључио је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер