четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Артемије: Постоји излаз из свих безизлаза
Хроника

Артемије: Постоји излаз из свих безизлаза

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 23. новембар 2010.

(Политика 22. 11. 2010)

Уместо одлука, за које тврди да не постоји канонско упориште, по одлуци Сабора рашчињени владика Артемије је у Краљеву поновио да тражи регуларан и уставан судски црквени поступак

Он признаје и да је очекивао и веровао да ће се то на Сабору разрешити и, како каже, „вратити на почетак, на уставни поредак у српској цркви”.

– Али, на Сабор нисам позван и уместо да се то питање стави на дневни ред и да се донесу нормалне одлуке они су почели да попуњавају Епархију рашко-призренску. Поставили су за епископа нашег Теодосија Шибалића поред живог канонског епископа. То је канонски преступ за лишавање чина. Када сам то из медија дознао хтео сам и практично да покажем да сам ја канонски епископ, отишао сам у манастир Дубоки Поток и одслужио литургију – објаснио је свој одлазак на Косово и Метохију, али је одбацио и одлуку од одузимању чина.

– Јесте, они су донели и одлуке о рашчињавању, али за мене и све те одлуке од 15. септембра немају никакав значај. Ја сам и даље епископ рашко-призренски, нисам се ни од кога одвојио, и даље сам у јединству са светом саборном и апостолском српском црквом, са светим апостолима, светим оцима, васељенским саборима, Светим Савом, оцем Николајем, Јустином и свим православним хришћанима који поштују тај црквени вековни поредак.

Упитали смо нашег саговорника да ли се из Краљева враћа у манастир Шишатовац. Он нам је казао да „тамо више нема места”.

– А, куда ћемо чуће се – наставио је Артемије. – Ето, добили смо нетражено и полицијску пратњу, чували су нас и ноћас, овде. Сада ће нас, вероватно, и према Београду пратити, можда ће ме тамо предати јер чујем да ми прети хапшење. Нека, нека се и то упише у биографију владике Артемија, шта се може и затвор је за људе. Само знам да не постоји разлог и нема доказа за моју кривицу. Кажу узурпирао црквену имовину. Шта сам урадио? Нисам, ваљда, понео цркву на леђима!?

Наметнуло се и питање да ли постоји решење и какво.

– Решење увек постоји – тврди Артемије. – Има излаза из свих безизлаза. То је у овом случају покајање, што значи укинути неканонске одлуке Синода и Сабора. То подразумева позицију пре 11. фебруара и нека се води регуларан црквени судски поступак, па ако се моја кривица докаже и донесе валидна судска пресуда ја престајем да не будем оно што јесам. Јесте, написана је оптужница и у мају поднета Сабору, али ништа није доказано, није је било поступка, није се чула друга страна јер није било саслушања. Знате, и у римском праву и целоме свету, а и у Уставу СПЦ, изричито стоји да нико не може бити кажњен без претходног саслушања, без доказане кривице – истиче, према одлуци Светог архијерејског сабора рашчињени, владика Артемије.

(Мирољуб Дугалић)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер