субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Арсениј Јацењук кандидат за мандатара нове украјинске владе; Први приоритет - улазак Украјине у НАТО
Хроника

Арсениј Јацењук кандидат за мандатара нове украјинске владе; Први приоритет - улазак Украјине у НАТО

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 21. новембар 2014.

Кијев -- Владајућа коалиција у Украјини предложиће Арсенија Јацењука за мандатара, саопштио је украјински председник Петро Порошенко.

Истовремено када је објављено да су лидери пет странака новог сазива скупштине парафирали коначан текст нацрта коалиционог споразума.

Франс прес преноси да су се украјинске прозападне политичке партије договориле да чланство у НАТО-у буде приоритет и да је споразумом предвиђено да до краја године треба да буде усвојен закон који ће потврдити намеру Украјине да тежи чланству у том војном савезу.

У тексту споразума, објављеном на интернет-страници партије Самопомоћ, наведено је и да коалиција намерава да војне расходе подигне до најмање три одсто бруто друштвеног производа, пренео је ТАСС.

У одељку документа указује се на неопходност нове верзије Стратегије нацијалне безбедности и Војне доктрине и као један од стратешких циљева спољне и унутрашње политике наведена је "обнова државног суверенитета над територијом Крима", наводи руска агенција.

Коалиционим споразумом предвиђено је и спровођење децентрализације власти и расподеле реалних овлашћења на локалну самоуправу.

Нова парламентарна коалиција намерава и да забрани комунистичку, нацистичку, фашистичку и антиукрајинску пропаганду, и наглашава потреба да се одржава сећање на супротстављање тоталитаризму, ослободилачку борбу и покрета за поштовање људских права.

Коалиционе партије, такође, желе да приватизују сва предузећа за експлоатацију угља 2015. и 2016. године, а да сви рудници са којима се то не учини, буду ликвидирани или конзервирани.

УНИАН преноси да је документом предвиђено укидање посланичког имунитета, укидање одлуке о ванблоковском статусу Украјине, спровођење судске и буџетске реформе.

Коначан текст коалиционог споразума има више од 70 страница и могуће је да ће бити потписан првих дана рада парламента новог сазива, чија је конститутивна седница најављена за 27. новембар, наводе агенције.

Потпис испод текста нацрта споразума ставили су представници партија које су освојиле мандате на ванредним изборима 26. октобра - Блок Петра Порошенка, Самопомоћ, Јацењуков Народни фронт, Радикална партија Олега Љашка и Отаџбина бивше премијерке Јулије Тимошенко.

"Учинили смо први корак ради стварања правог парламентаризма у Украјини", рекла је представница Савеза Самопомоћ Оксана Сиројед, додајући да су у коалициони споразум уграђена "нова правила игре", по којима ће "затвореност и кулоаре заменити отвореност и транспарентност", пренела је агенција УНН.

Порошенко је на украјинској ТВ рекао да ће хитно парламенту поднети кандидатуру за председника будуће владе, на предлог већинске коалиције.

"Полазећи од јединства демократских снага, очекујем да ће се каолиција сложити са мојим предлогом да за ту дужност буде кандидован Арсеније Јацењук", рекао је председник Украјине, наглашавајући да "састав владе у потпуности треба обновити".

Раније је Порошенко позвао да се коалициона влада формира пре почетка рада скупштине у новом сазиву.

"Ми за шест дана треба да окончамо формирање коалиционе владе", рекао је Порошенко а преноси УНН.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер