Početna strana > Hronika > Arms Voč: Pod hakerskim smo napadima iz Srbije nakon objavljene priče o prodaji srpskog naoružanja „Islamskoj državi“ u Jemenu; Izvoz 517.000 granata sprovela je kompanija GIM, koju predstavlja Branko Stefanović
Hronika

Arms Voč: Pod hakerskim smo napadima iz Srbije nakon objavljene priče o prodaji srpskog naoružanja „Islamskoj državi“ u Jemenu; Izvoz 517.000 granata sprovela je kompanija GIM, koju predstavlja Branko Stefanović

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 16. septembar 2019.

Međunarodni portal Arms watch (armswatch.com) saopštio je da se njihov sajt našao pod hakerskim napadima iz Srbije dan nakon što je objavljen treći deo priče o navodnom izvozu naoružanja iz Srbije u Jemen u kojem, kako se tvrdi, posreduju i članovi porodica nekih visokih funkcionera Vlade.

Faksimil teksta o prodaji naoružanja iz Srbije Jemenu sa sajta Arms voč (armswatch.com). Sajt je tenutno nedostupan

U ovom trenutku tom sajtu je iz Srbije moguće pristupiti samo korišćenjem takozvanog VPN softvera (virtual private network).

Portal je na Tviteru naveo da "neko je označio ime Nebojše Stefanovića na objavi sa vezom ka tekstu istrage i trideset minuta kasnije počeo je DDOS napad".

Arms Voč dalje navodi da je "portal zbog DDOS napada nedostupan isključivo u Srbiji".

Portal je ranije objavio da je oružje proizvedeno u valjevskom Krušiku završilo u rukama boraca Islamske države u Jemenu, uz posredovanje firme iz SAD i preko Avganistana.

Takođe se dodaje da je, prema dokumentima koja su novinari tog portala dobili od proizvođača u Krušiku, granate koje su viđene u rukama pripadnika Islamske države kupilo Ministarstvo odbrane Saudijske Arabije.

Oni navode i da je izvoz iz Srbije oko 517.000 granata sprovela privatna kompanija GIM, koju predstavlja Branko Stefanović, otac srpskog ministra policije Nebojše Stefanovića.

Naoružanje iz Srbije u rukama Islamske države

Istraživački portal ArmsWatch objavio je da su minobacačke granate proizvedene u Srbiji završile u rukama terorista takozvane Islamske države u Jemenu.

Pozivajući se na „procurela" dokumenta srpskog proizvođača oružja Krušik, ArmsWatch navodi da je minobacačke rakete kalibra 82 milimetara Jugoimport SDPR prodao američkoj firmi Alliant Techsystems 2018. godine.

Kao krajnji korisnik navodi se vojska Avganistana, međutim ove granate se pojavljuju na propagandnom video snimku koji je tzv. Islamska država snimila u Jemenu, navodi ArmsWatch.

Ova municija nosi oznaku 04/18, što znači da pripadaju lotu četiri i proizvedene su 2018. godine, piše ovaj portal.

ArmsWatch dodaje da je isti tip minobacačkih granata, ali iz lota 01, prodat Saudijskoj Arabiji uz posredovanje oca ministra policije Srbije Nebojše Stefanovića.

O ovome je prošle godine prvi pisao BIRN, koji je otkrio da je Branko Stefanović posredovao u sklapanju unosnih poslova prodaje oružja između srpske firme Krušik i kupaca iz Saudijske Arabije.

BIRN je objavio da ministrov otac aktivno trguje oružjem kroz angažman u firmi GIM, uz dokument o poseti predstavnika GIM-a i saudijske firme Rinad Al Jazira Krušiku u kom se kao jedan od predstavnika srpske firme navodi Branko Stefanović.

ArmsWatch navodi da je GIM takođe prodavao Krušikovo oružje ofšor kompaniji Larkmont Holdings, za koju tvrdi da ima veze sa Saudijcima.

Kako je otkrio BIRN, preduzeće GIM je za poslednje četiri godine naraslo od malog posrednika sa godišnjim prihodom od par desetina miliona dinara do kompanije koja u poslovima posredovanja u trgovini oružjem ima promet od preko milijardu dinara.

(Beta, Nova ekonomija)

Videti još: Ministarstvo odbrane: Netačne su tvrdnje Vuka Jeremića o izvozu naoružanja i vojne opreme u Jemen

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner