Хроника

Аргентински суд осудио десет бивших припадника војске и полиције на доживотни затвор за злочине почињене током диктатуре од 1976. до 1983.

Штампа
четвртак, 07. јул 2022.

 Аргентински суд осудио је десет бивших припадника војске и полиције на доживотни затвор за злочине почињене током диктатуре од 1976. до 1983. године, прогласивши их кривима за убиство, отмицу, мучење и силовање.

Злочини су почињени у војном комплексу у Кампо де Мајо над 350 људи, укључујуц́и труднице и запослене у немачкој мултинационалној компанији „Мерцедес Бенз“.

Читање једногласне пресуде оптужени су пратили видео-линком док је судница била пуна људи блиских жртвама и чланова организација за људска права.

Међу 350 жртава било је 14 трудница чија су деца отета одмах по рођењу. У Кампо де Мајо је постојало тајно породилиште у коме су се труднице у затвору рађале у нехуманим условима, а затим нестајале.

Организација Бака са Свибањског трга тврди да је око 400 деце рођено у заточеништву током диктатуре и незаконито предато другим људима. Од њих је 130 сазнало њихово право порекло.

Међу жртвама су бројни радници и синдикални повереници фабрика које се налазе у индустријској зони на северу Буенос Ајреса, међу којима и запослени у фабрикама аутомобила „Мерцедес Бенз“ и америчког „Форда“.

Судски процес је почео 2019. године и углавном је вођен на даљину због пандемије ковида 19.

На почетку процеса било је 22 оптужених, али су двојица умрла током суђења. Вец́ина је вец́ осуђена у другим суђењима за злочине против човечности.

Бивши генерал Сантјаго Риверос (98) највиши је официр који је осуђен на доживотну казну затвора. Риверос је раније осуђен на још једну доживотну казну, заједно са још тројицом војника, због „летова смрти“, односно бацања дрогираних заточеника у море из авиона који су полетели из војног комплекса Кампо де Мајо.

Бивши председник војне хунте Рејналдо Бињоне, бивши командант те касарне, који је преминуо 2018. године, вец́ је осуђен за злочине који су тамо почињени.

Након укидања закона о амнестији 2006. године, изречено је 278 пресуда за злочине против човечности почињених широм земље, а осуђено је 1.070 особа, од којих многи на доживотне затворске казне.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]