петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Арбитражни суд у Хагу: Гранични спор Хрватске и Словеније и даље на арбитражи
Хроника

Арбитражни суд у Хагу: Гранични спор Хрватске и Словеније и даље на арбитражи

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. јун 2016.

Арбитражни суд у Хагу одлучио је да је Словенија повредила Споразум о арбитражи с Хрватском, алии да ће поступак при том суду бити настављен тако што ће бити донета одлука о разграничењу између две државе, пише словенско Дело.

Арбитражни суд је, наиме, одлучио да процес по питању граничног споразума између Словеније и Хрватске иде даље.

"Словенија је прекршила правила арбитражног споразума, али то кршење није било толико озбиљно да оправда хрватски захтев за окончањем поступка", наводи Дело.

Лист пише и да је суд о тој одлуци већ обавестио владе двеју држава.

Словеначко-хрватски гранични спор и након 25 година остаје нерешен и то питање представља велик политички терет у међусобним односима.

Хрватска је прошле године донела одлуку о изласку из арбитраже, коју сматра неповратно компромитованом након што су лани објављени подаци који доказују незаконите контакте Јернеја Секолеца, првог арбитра који је у панел именовала словеначка влада, са службеницом министарства спољних послова у Љубљани Симоном Дреник.

Хрватска је једногласном одлуком Сабора изашла из арбитражног поступка и позвала се на одредбе Бечке конвенције о престанку важења међународних уговора.

Стални арбитражни суд са седиштем у Хагу у фебруару ове године је одлучио да замрзне поступак одлучивања о граничном питању између дву земаља све док не проучи правне последице одлуке Хрватске да изађе из тог процеса.

Словенија пак са своје стране званично сматра да арбитража није прекинута, да повреде поступка која би довела до прекида арбитраже није било и да арбитри морају наставити свој рад све до коначне пресуде.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер