уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Апотекари најављују несташицу лекова
Хроника

Апотекари најављују несташицу лекова

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 06. август 2010.

Пад динара се негативно одражава и на тржиште лекова, па поједини увозни препарати већ нестају из рафова, изјавио је Драгутин Рајевац из Савеза приватних апотекара.

Рајевац је рекао да је нестабилност домаће валуте разлог и што увозници избегавају да набављају веће количине лекова.

Ако евро настави да јача, то ће се готово извесно одразити на снабдевеност не само увозним, него и лековима домаћих произвођача, који у свом саставу у значајној мери имају увозне компоненте.

"Несташица медикамената сигурно ће почети средином септембра, када се грађани врате са одмора. Велики број људи сада је на одмору, а хронични болесници углавном су се снабдели редовном терапијом. Набавка увозних лекова биће све тежа", најавио је Рајевац.

Нестабилност домаће валуте разлог је и што увозници избегавају да набављају веће количине лекова.

Уколико евро настави да јача, то ће се готово извесно одразити на снабдевеност не само увозним, него и лековима домаћих произвођача, који у свом саставу у значајној мери имају увозне компоненте.

"Несташица медикамената сигурно ће почети средином септембра, када се грађани врате са одмора. Велики број људи сада је на одмору, а хронични болесници углавном су се снабдели редовном терапијом. Набавка увозних лекова биће све тежа. При том, лекови увезени по једној цени, продају се по тој цени, иако је у међувремену курс знатно промењен", каже Рајевац.

Цена домаћих медикамената требало би да прати инодомицилни просек (цене лекова у референтним земљама, Италији, Хрватској и Словенији), али и курс евра.

Када је реч о ценама медикамената у окружењу, Рајевац каже да „и даље каскамо за њима“. Велики број лекова на домаћем тржишту не достиже просек цена у окружењу, али су фармацеутске куће са Републичким заводом за здравствено осигурање уговориле ниже цене од оних (максималних) које је одобрила Влада Србије.

Цене медикамената обрачунавају се по курсу од 99,65 динара за један евро. Подсећамо, последњи скок цена био је пре око четири месеца, а тада су лекови линеарно поскупели за више од седам одсто, због усклађивања са курсом евра.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер