четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Апелациони суд у Београду поништио пресуду против Александра Вучића по тужби Бошка Обрадовића
Хроника

Апелациони суд у Београду поништио пресуду против Александра Вучића по тужби Бошка Обрадовића

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. септембар 2021.

Апелациони суд у Београду укинуо је првостепену пресуду којом је председник Србије Александар Вучић био обавезан да лидеру Двери Бошку Обрадовићу исплати 200.000 динара због повреде угледа и части, и вратио предмет првостепеном суду на поновно суђење.

Обрадовић је тужио Вучића тврдећи да га је назвао „лоповом“ и „фашистом“ у два гостовања на ТВ Пинк, 13. и 16. фебруара 2019. године.

По налажењу Апелационог суда, првостепени суд је приликом доношења пресуде „починио битну повреду одредаба парничног поступка“.

Како се наводи на сајту Апелационог суда, првостепени суд свој закључак заснива на томе да је међу странкама неспорно да се изјава о „лоповима“ односи на туженог, Бошка Обрадовића, што је тужени Александар Вучић у одговору на тужбу оспорио.

„Имајући на уму да првостепени суд целокупно чињенично утврђење у погледу констатације ‘лопов’ и последица које оваква изјава проузрокује на страни тужиоца заснива управо на томе да је ова околност међу странкама неспорна, овакво закључивање првостепеног суда карактерише одсуство јасних разлога за овакав закључак, а што има за последицу то да се правилност чињенично – правног закључка на коме је одлука заснована у овом тренутку не може испитати, те је првостепена пресуда морала бити укинута“, наводи Апелациони суд.

Приликом одлучивања, Апелациони суд је имао у виду да је првостепени суд ценио и изјаву туженог која садржи одредницу „фашишта“ која несумњиво јесте била упућена на адресу тужиоца.

Међутим, имајући у виду да је тужилац тражио јединствену накнаду нематеријалне штете за претрпљене душевне болове због повреде части и угледа за обе конотације садржане у изјавама туженог, одлука о накнади нематеријалне штете морала бити укинута у целости, сматра другостепени суд.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер