субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Апелациони суд правоснажно ослободио припаднике ЈСО оптужби за оружану побуну из 2001. године
Хроника

Апелациони суд правоснажно ослободио припаднике ЈСО оптужби за оружану побуну из 2001. године

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 24. јун 2019.

 Апелациони суд правоснажно ослободио припаднике ЈСО оптужби за побуну и потврдио првостепену пресуду.

Специјални суд у Београду првостепеном пресудом ослободио је оптужби Милорада Улемека Легију, Звездана Јовановића и све остале припаднике некадашње Јединице за специјалне операције (ЈСО) којима се судило због оптужби да су 2001. године извели оружану побуну.

Ослобођени су и Мића Петраковић, Драгослав Крсмановић, Веселин Лечин, Драгиша Радић и Владимир Потић.

Тужилаштво је теретило оптужене тврдећи да је од 9. до 17. новембра 2001. године ЈСО отказала послушност команди, повукла своје припаднике у центар у Кули, прекинула комуникације с командом и у више наврата одбила захтеве начелника ресора, министра унутрашњих послова и премијера Зорана Ђинђића, да прекине са побуном.

Истовремено, оперативни део Јединице борбеним возилима и наоружаним људством у два наврата је блокирао аутопут.

Први пут је то учињено 10. новембра на аутопуту Нови Сад-Суботица у близини Врбаса, а други пут 12. новембра блокадом аутопута кроз Београд код Сава центра.

На тај начин је, како се наводи у оптужници, врло јасно исказана спремност Јединице за примену насиља уколико се не прихвате њени ултимативни захтеви за смену тадашњег министра полиције Душана Михајловића, начелника ресора ДБ-а Горана Петровића и његовог заменика Зорана Мијатовића.

У детаљном образложењу одлуке Апелационог суда, које је објављено на његовом сајту, наводи се да је првостепени суд правилно поступио када је окривљене ослободио од оптужбе да су извршили кривично дело оружана побуна, с обзиром на то да изведеним доказима у току овог кривичног поступка није утврђено да су окривљени учинили то кривично дело.

- До оваквог закључка првостепени суд је дошао правилном оценом изведених доказа, цењених како појединачно, тако и у њиховој међусобној повезаности, те је у склопу одбране окривљених, дао за своје чињенично-правне закључке довољне, јасне и аргументоване разлоге, које у свему као правилне прихвата и Апелациони суд - наводи се у обраложењу.

Улемек и Јовановић у затвору у Пожаревцу у строгом режиму издржавају казне од по 40 година затвора на које су осуђени због више тешких кривичних дела, поред осталих и за убиство премијера Зорана Ђинђића. Остали оптужени су се бранили са слободе.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер