четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > АП: Ердоган - од шегрта преко калфе до великог мајстора
Хроника

АП: Ердоган - од шегрта преко калфе до великог мајстора

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 22. јун 2018.

 Од како је дошао на власт 2003. године, турски председник Реџеп Тајип Ердоган именовао је сваку фазу током консолидације своје власти - прво је себе називао шегртом, потом калфом, а на крају мајстором, пише америчка агенција АП, уочи парламентарних и председничких избора, који ће 24. јуна бити одржани у тој земљи.

Сада, наводи АП, Ердоган (64) каже да би га нови петогодишњи мандат унапредио у "великог мајстора" и помогао му да од Турске направи једну од највећих светских сила до 2023, када Турска Република обележава 100 година постојања. Најмоћнији и најполаризујући лидер у историји Турске, како америчка агенција назива Ердогана, тражи нови мандат на председничким изборима у недељу, који би могли да "зацементирају" прелазак Турске са парламентарног на председнички систем, за шта је добио тесну подршку на референдуму прошле године. Ердоган би на дужност ступио са знатно проширеним овлашћењима, у систему који су критичари упоредили с владавином једног човека. С друге стране, његови противници обећали су повратак на парламентарни систем с поделом власти.

Истраживања јавног мњења дала су Ердогану неколико поена више у односу на најопаснијег конкурента на председничким изборима, али је њему потребно да освоји више од 50 одсто гласова за апсолутну победу у првом кругу што, оцењује агенција, делује мање вероватно. Аналитичари наводе да би о исходу избора могло да буде одлучено у другом кругу избора, 8. јула.

Како објашњава АП, Ердоган, који никада није изгубио на изборима, овог пута се суочава са снажнијим опозиционим личностима и странкама које сарађују једна са другом у оквиру савеза против њега. По први пут икада, Турска ће истовремено бирати и састав новог парламента, указује агенција, али оцењује да је изборна кампања Ердоганове Странке правде и развоја деловала помало равнодушно и неинспиративно, фокусирајући се на постигнућа у прошлости и давајући "чудна предизборна обећања", као што је формирање кутка са кућама за читање, у којима би се бесплатно служили чај и торте.

Аналитичари, чак, сматрају да постоји и могућност да Странка правде и развоја изгуби већину у парламетну.

Обраћајући се окупљенима на предизборном скупу у Кахраманмарашу, Ердоган је обећао да ће напорније радити на испуњавању циљева Турске за 2023. годину и касније.

- Веома добро знате ниво на који смо ми подигли Турску у протеклих 16 година. Уз дозволу Бога, могли смо да вам служимо. У наредних пет година, видећете Ердогана који још напорније јури и бруји како би служио свом народу и земљи - рекао је Ердоган.

У интервјуу за АП саветник Ердогана Илнур Чевик одбацио је оптужбе да Ердоган тражи већа овлашћења.

- Ердоган нема апсолутну власт, он има наклоност људи - рекао је Чевик.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер