четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Антонио Гутереш: Забрињавајуће је што убиство Оливера Ивановића ни после шест месеци није разјашњено
Хроника

Антонио Гутереш: Забрињавајуће је што убиство Оливера Ивановића ни после шест месеци није разјашњено

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. август 2018.

 Генерални секретар Уједињених нација (УН) Антонио Гутереш упозорио да су градња пута поред манастира Високи Дечани и изостанак резултата у истрази убиства Оливера Ивановића разлог за бригу на Косову, поздрављајући истовремено наставак дијалога између Београда и Приштине уз посредовање Европске уније (ЕУ), преноси РТС.

Гутереш је, у извештају који се односи на развој догађаја на Косову од средине априла до средине јула, навео како је забринут због намера да се у заштићеној зони око манастира Високи Дечани изгради пут, позивајући локалне власти да поштују законе и одлуке према којима је изградња забрањена.

„Примећујем, са растућом забринутошћу, да убиство Оливера Ивановића и после шест месеци није решено. Позивам власти на Косову да интезивирају истрагу и искористе све доступне канале који би им у томе могли помоћи“, навео је Гутереш у извештају који преноси РТС.

Он је поздравио наставак дијалога између Београда и Приштине уз посредовање ЕУ, напомињући да, иако тај састанак није донео нове резултате, наставак дијалога пружа нове могућности да се покрене процес решавања дугогодишњих разлика, што је од суштинског значаја за било какво одрживо решење.

„Охрабрујем лидере у Београду и Приштини да наставе дијалог и у потпуности испуне договоре проистекле из дијалога у којем посредује ЕУ“, рекао је Гутереш.

Укупно стање на Косову у претходна три месеца било стабилно, оценио је он, подсећајући да посланици Српске листе још од краја марта, односно хапшења шефа Канцеларије за Косово и Метохију Марка Ђурића не учествују у раду парламента и владе.

Гутереш је, такође, навео и да су косовски председник Хашим Тачи и кабинет премијера Рамуша Харадинаја осудили серију етнички мотивисаних инцидената на које се Српска листа жалила у јуну.

„Мој специјални представник Захир Танин је 6. јуна поздравио те изјаве наводећи да у демократском друштву нема места застрашивању“, навео је Гутерес.

Он је део извештаја посветио повратку прогнаних, наводећи да се у протекла три месеца на Косова вратило 77 особа, те да је према подацима Комесаријата УН за избеглице регистровано још 89.480 интерно расељених после сукоба 1998-1999. године, од чега се огромна већина њих – 72.000, налазе у Србији.

Он је указао и да се 1.647 особа још воде као нестале после сукоба 1998-1999. године.

(Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер