петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Антонио Гутереш: УН у најгорој финансијској кризи у последњих 10 година, САД и 64 од 193 чланице нису платиле годишње доприносе
Хроника

Антонио Гутереш: УН у најгорој финансијској кризи у последњих 10 година, САД и 64 од 193 чланице нису платиле годишње доприносе

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 08. октобар 2019.

Генерални секретар Уједињених нација, Антонио Гутереш, упозорио је да су УН у "најгорој новчаној кризи" за готово десет година, јер 64 од 193 чланице нису платиле годишње доприносе, укључујући Сједињене Државе које обично највише доприносе.

Гутерешов портпарол Стефан Дижарик рекао је да је генерални секретар написао свим чланицама рекавши да "организација ризикује да потроши своје ликвидне резерве до краја месеца и пропусти у плаћању особља и добављача".

До краја септембра, рекао је Дижарик, земље чланице су платиле само 70 одсто укупне процене за редовни буџет, док су у исто време прошле године уплатиле 78 одсто.

По УН, 129 земаља је до уторка уплатило 1,99 милијарди долара за оперативни буџет САД-а за 2019. годину.

Саопштено је да за ову годину дугују 1,386 милијарди долара.

Поред Сједињених Држава, нису платили Бразил, Иран, Израел, Мексико, Јужна Кореја, Саудијска Арабија и Уругвај.

Због календара америчког буџета, Вашингтон обично плаћа у октобру.

Према подацима УН, Сједињене Државе дугују 674 милиона долара за редовни буџет за 2019. годину и 381 милион долара за претходне редовне буџете.

Сједињене Државе касне с плаћањем за одвојени буџет за дуготрајне мировне операције УН. По том основу САД дугују 255 милиона долара за мировне мисије које су завршене и две милијарде долара за активне мировне мисије, наводе УН.

Дижарик је рекао да су мере Секретаријата УН уведене почетком ове године ради усклађивања расхода с приливом новца, спречиле "велике поремећаје", али да "више нису довољне".

Будући да би се Секретаријат УН могао суочити с немогућношћу исплате плата и плаћања рачуна пре краја новембра, Дижарик је рекао да је генерални секретар затражио хитне мере, укључујући даље смањење службених путовања и одлагање наруџби робе и услуга.

Поред тога, рекао је Дижарик, скупови планирани после радног времена се отказују, а конференције и други састанци ће се можда одложити или њихов обим "прилагодити".

Генерални секретар је нагласио да је прилив новца проблем који се понавља и да су УН приморане да "приоритетно" раде на ономе за шта има новца, што угрожава њихов мандате обавезе "према људима којима служимо", рекао је Дижарик.

"Стога генерални секретар тражи од држава чланица да без даљег одлагања реше структурна питања која су у основи ове годишње кризе", рекао је Дижарик.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер