среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Антонио Гутереш: Свет плаћа високу цену због различитих стратегија у борби против пандемије
Хроника

Антонио Гутереш: Свет плаћа високу цену због различитих стратегија у борби против пандемије

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 18. мај 2020.

Генерални секретар УН Антонио Гутереш критиковао је данас земље које су „игнорисале препоруке“ Светске здравствене организације (СЗО) везано за пандемију корона вируса, и оценио да је свет платио „високу цену“ различитих стратегија.

„Видели смо изразе солидарности, али веома мало јединства у нашем одговору на ковид-19. Земље су следиле различите стратегије, понекад контрадикторне, а сви плаћамо високу цену“, изјавио је Гутереш на видео конференцији на отварању годишњег састанка Светске здравствене скупштине.

Генерални секретар УН је такође указао да је „велики број земаља игнорисао препоруке СЗО“.

„Као последица тога, вирус се проширио по свету и сада иде ка земљама на југу где би могао да има још разорније последице“, упозорио је Гутереш и позвао да се уложи „велики мултилатерални напор“ с обзиром на ову „трагедију“.

„Надам се да ће истраживање вакцине моћи да буде полазна тачка“, оценио је он.

Светска здравствена скупштина, која се први пут у историји одржава виртуелно, трајаће само два дана због пандемије корона вируса.

Упркос тензија између Вашингтона и Пекинга, земље се надају да ће консензусом усвојити резолуцију коју је поднела Европска унија. Резолуцијом се тражи што брже покретање процеса процене како би се испитао међународни здравствени одговор и мере СЗО у борби против пандемије.

У резолуцији се такође позива на „универзалан, брз и правичан приступ свим производима потребним да би се одговорило на пандемију“, и истиче улога „вакцинације великог обима против ковида-19, као глобалног јавног добра да би се спречило, зауставило и елиминисало преношење у циљу заустављања пандемије“.

Неименовани извор европске дипломатије рекао је да ће усвајање резолуције консензусом бити „важан резултат зато што ће СЗО бити први светски форум који се једногласно сагласио око неког текста“.

Према том извору, у резолуцији се постављају и „тешка“ питања, укључујући порекло вируса и реформу СЗО, коју траже САД.

„Ниједна тема није избегнута“ у резолуцији, посебно кад је реч о „наставку реформе СЗО и њених капацитета који су се показали недовољним за спречавање кризе ових размера“, додао је у изјави Франс пресу тај европски извор.

Амерички амбасадор у УН у Женеви Ендру Бремберг изразио је у петак наду да ће се САД „придружити консензусу“.

(Бета, АФП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер