уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Антонио Гутереш: Србија једина у Европи у којој није решен проблем избеглица
Хроника

Антонио Гутереш: Србија једина у Европи у којој није решен проблем избеглица

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 27. август 2009.

Неприхватљиво је да 17 година после сукоба на Балкану и даље постоји нерешен проблем избеглица, сложили се високи комесар УН за избеглице Антонио Гутереш и председник Борис Тадић. Србија једина земља у Европи која има проблем избеглица. УН подржавају међународну конференцију о избеглицама у Београду.

Високи комесар УН за избеглице Антонио Гутереш и председеник Србије Борис Тадић заједнички су оценили да није прихватљиво да 17 година после сукоба на Балкану и даље постоји нерешен проблем избеглица.

"Неприхватљиво је да толико година после сукоба на Балкану имамо значајан број нерешених избегличких питања. Најприхватљивије решење је добровољна репатријација и ми увек истичемо да је право на повратак једно од кључних људских права и нешто што је суштина наше политике", рекао је Гутереш на конференцији за новинаре после састанка са Тадићем.

Гутереш је задовољан досадашњим радом српских власти у пружању помоћи избеглицама из Хрватске, подршци интерно расељеним са Косова, као и на активностима везаним за регулисање положаја ромске заједнице.

Председник Тадић рекао је да су избеглице претрпеле највеће последице ратова и захвалио УНХЦР-у на досадашњој помоћи коју је пружила.

Тадић је додао да ће Србија решавању проблема избеглица приступати и регионално и билатерално и истакао важну улогу у том процесу Организације за европску безбедност и сарадњу и Европске комисије.

Председник Србије нагласио је да питање власничких и станарских права не сме зависити од тога да ли људи желе или не да се врате, јер та права морају бити заштићена у сваком случају.

Претходно је на састанку комесара УН и потпредседника Владе Србије Јована Кркобабића истакнуто је да је Србија једна од пет земаља у свету и једина у Европи у којој статус избеглих и протераних Срба није решен.

У саопштењу Владе Србије наводи се да је Кркобабић упознао Гутереша са напорима које Србија улаже за решавање проблема избеглих и протераних, као и са бројним проблема које имају Срби из Хрватске, пре свега када је реч о одузетој имовини и становима, тајним оптужницама и трагањем за великим бројем несталих Срба.

Кркобабић је навео да се ти проблеми у Хрватској "решавају веома споро и друга страна одбија да о њима разговара".

"Србија је отворена за решавање ових проблема и сматра их заједничким проблемима две земље и озбиљном препреком на путу ка ЕУ. Србија жели да се отворена питања решавају уз присуство међународне заједнице као гаранта да ће се договорено и спровести", нагласио је Кркобабић.

Антонио Гутереш је и изразио наду да ће се на хрватској страни наћи начин за ефикасније и брже решавање тих проблема.

Саговорници су се сагласили да је горући проблем у Србији 70 колективних центара у којима људи живе и по 15 година у врло тешким уловима.

Помоћ кроз посебан донаторски фонд, који је потпредседник Кркобабић договорио са високим комесаром у Женеви у децембру прошле године, треба да омогући да се и последњи колективни центар затвори до краја наредне године.

Кркобабић је нагласио да је "најтрагичнија ситуација 210.000 интерно расељених лица са Косова и Метохије, где постоји 17 колективних центара", а повратак није могућ с обзиром на то да не постоје услови за остваривање елементарних људских права.

Потпредседник Владе је позвао Гутереша да искористи мандат УНХЦР који му даје Резолуција 1244 у погледу надгледања повратка и помоћи интерно расељених са Косова.

Посета Београду је прва посета високог комесара УН, у склопу његове посете региону. Пре Србије, Гутереш је посетио Хрватску и БиХ.

Гутереш се састао и са комесаром за избеглице Владимиром Цуцићем, а посетио је и Канцеларију УНХЦР-а Србије и гроб представника УНХЦР-а Александра Воркапића који је погинуо у Пакистану.

Високи комесар је обишао и колективни центар у Крњачи.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер