Хроника

Антонио Гутереш: Охрабрен сам одлучношћу Београда и Приштине да дијалогом дођу до нормализације односа; Изјаве о разграничењу изазвале бригу код косовских Срба и неспоразуме између Београда и лидера СПЦ на Косову

Штампа
четвртак, 08. новембар 2018.

 Генерални секретар Уједињених нација Антонио Гутерес упозорио је, у најновијем извештају о стању на Косову, да је, упркос миру који је у протекла три месеца владао на Косову, забележено неколико инцидената који су производ међунационалних тензија и поздравио је решеност Београда и Приштине да дијалогом дођу до нормализације односа.

„Безбедносна ситуација на Косову, током периода који је обухваћен овим извештајем, остала је мирна иако су међунационалне тензије у неколико наврата прерасле у инциденте“, навео је Гутерес у редовном тромесечном извештају, који ће амбасадори Савета безбедности размотрити 14. новембра.

Гутерес је, у извештају у који је интернет портал РТС имао увид, поздравио решеност Београда и Приштине да дијалогом дођу до нормализације односа и истовремено похвалио лидере на обе стране због привржености и одлучности коју су показали у процесу решавања отворених питања.

„Забринут сам због обновљених тензија у вези са градилиштем у посебним заштићеним зонама“, навео је шеф УН, коментаришући дешавања око манастира Високи Дечани, упозоравајући на обавезе везане за заштиту верског наслеђа.

Антонио Гутерес је изразио жаљење због недостатка интереса у процесу прикупљања средстава за фонд намењен Ромима, Ашкалијама и Египћанима који су на Косову били жртве тровања оловом. „Прилози за овај фонд били би опипљив доказ међународне подршке за ове осетљиве заједнице и њихове хитне потребе“, написао је Гутерес.

Гутерес је навео и да су изјаве српских и косовских лидера о разграничењу изазвале бригу код косовских Срба, као и неспоразуме између Београда и лидера Српске православне цркве на Косову. Те изјаве су, такође, изазвале реакције у региону и међународној заједници, које су варирале од позива за преиспитивање свих могућности које би могле водити ка решењу, до израза озбиљне забринутости везаних за могуће последице које би територијалне корекције могле имати по стабилност у региону, навео је Гутерес.

Стање на Косову поново је уврштено на дневни ред Савета безбедности УН после шестомесечне паузе, која је резултат противљења САД, Британије и Француске да се о том питању расправља на свака три месеца, каква је била пракса у претходних 19 година, подсећа РТС. Последња седница Савета безбедности о Косову одржана је 18. маја.

(Фонет)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]