субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Антивладине демонстрације у Либији
Хроника

Антивладине демонстрације у Либији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 16. фебруар 2011.

У либијском граду Бенгазију су избиле насилне демонстрације.

Очевици су рекли ББЦ-ју да су протести почели када је ухапшен један адвокат који је познат као истакнут критичар власти.

Адвокат је касније наводно пуштен, но протести су настављени.

Очевици наводе да су се учесници демонстрација упутили ка владиним канцеларијама и да је притом дошло до сукоба с полицијом.

Учесници демонстрација су бацали каменице на полицију која је, како тврде очевици, одговорила воденим топовима, сузавцем и гуменим мецима.

Процене о броју демонстраната се разликују и крећу се од неколико стотина до неколико хиљада.

Јавља се да је скоро 40 особа повређено, од чега 10 полицајаца.

Један Либијац је, желећи да остане анониман, за ББЦ описао шта је видео у Бенгазију:

"Људи у маси су почели да извикују антивладине пароле. Свет је кренуо да се разилази, али су се тада појавиле владине присталице и дошло је до сукоба. Недуго потом је стигла полиција и све растерала млазовима вреле воде из водених топова. Моја је процена да је у антивладиним протестима учествовало између две и две и по хиљаде демонстраната. Чини ми се и да су у Бенгазију људи уплашени. Ово су непредвидива времена и народ се плаши одмазде снага безбедности, али и да демонстрације не прерасту у насиље праћено уништавањем и паљењем имовине."

Либијска влада за сада није коментарисала догађеје у Бенгазију.

Либијска државна телевизија је известила да су присталице владе одржале одвојене демонстрације у главном граду Триполију, а приказани су и снимци са тих демонстрација.

Протести организовани преко Фејсбука

Већ данима је, следећи добро познату матрицу, на социјалној мрежи Фејсбуку вођена кампања да се у четвртак у Бенгазију, одржи "Дан акције" којим би се обележила годишњица демонстрација из 2006. године у којима је 14 особа убијено.

Проблем је што је са друге стране барикаде Муамер ел Гадафи, загонетни и аутократски лидер који земљом управља малтене већ четрдесет година.

Да ли је, дакле, пуковник Гадафи у опасности?

Мансур ал Кихиа је професор међународних односа на Универзитету Тексас у Сан Антониу, активиста покрета за људска права и политички противник власти у Либији коју је напустио пре више од тридесет година.

Ал Кихиа тврди да су оцене по којима је тешко наћи мотивацију за отпор Гадафију када је пуковник земљи донео стабилност а нараоду корист од нафтних извора, чиста опсена:

"Стопа незапослености је већа од тридесет одсто, распрострањено је дубоко сиромаштво. А људи то не виде. Тврди се да Гадафи управља огромним нафтним богатством, али Либија од те нафте нема неке велике вајде. Храна је скупа, плате су мале а влада и несташица станова. Бескућници су, колико прошлог месеца, извели праву инвазију на куће и станове који су још били у изградњи. Да је Гадафи добар за Либију је чиста илузија. Земља је четрдесет година патила и време је да се дигне на ноге и каже - што је доста, доста је!".

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер