петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Анте Нобило: Потребна политичка воља да се из Јасеновца уклони спомен плоча на којој пише "За дом спремни"
Хроника

Анте Нобило: Потребна политичка воља да се из Јасеновца уклони спомен плоча на којој пише "За дом спремни"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 07. децембар 2016.

 ЗАГРЕБ - Угледни хрватски адвокат Анте Нобило сматра да су садашње законске одредбе сасвим довољне и да, ако постоји политичка воља да се ти закони спроводе, није потребно доносити нове да би се уклонила спомен плоча хрватским бранитељима у Јасеновцу, на којој је исклесан усташки поздрав "За дом спремни".

Реагујући на изјаву хрватског премијера Андреја Пленковића да је то питање веома деликатно, Нобило каже да "деликатно или не, када сте премијер морате доносити одлуке".

"Сваки човек мора доносити одлуке да разликује добро и зло. Премијер још више. Ако та плоча остане у Јасеновцу то је најружније што смо могли направити. Она појачава одијум онога што је тамо направљено. Само нечињење је зло. Премијер мора заузети одлучан став и направити оно што је (некадашњи премијер Иво) Санадер направио. Није после њега било превирања и демонстрација. Он је у том смислу ипак био државник", рекао је Нобило за регионалну Н1ТВ.

Указао је да постоје прописи који регулишу давање дозвола за постављање плоча на јавном месту и засигурно, каже, у тим прописима постоји нешто што би се могло протумачити.

"Не можете излазити с нечим што је противуставно. У коначници могуће је и кривично дело јер због свих околности у Јасеновцу где је био фашистички логор, једноставно таква плоча с таквим поздравом не сме тамо бити", рекао је Нобило.

Он каже да се може покренути управни спор против такве одлуке и да то може свако ко сматра да му је повређено неко право.

"Јеврејске општине, ромске заједнице, антифашистичке, српске заједнице... Засигурно могу лако доказати свој правни интерес и на управном суду укинути одлуку која је темељ стављања плоче", прецизан је Нобило..

Упитан треба ли писати, како што је премијер Пленковић најавио, нови закон о симболима тоталитарних режима или се могу и примњивати и садашње одредбе, Нобило каже

"Постоји одлука о подизању споменика Јури Францетићу. Праваш из Карловца је кажњен и ишао је до Уставног суда који је јасно заузео став према усташким симболима, поздраву "За дом спремни" и нагласио да је то противно Уставу. Имамо и одлуку тадашњег премијера Иве Санадера који је одлучно уклонио тај споменик и загађење у јавном политичком простору."

На констатацију да влада тврди да је регистар удружења у који је уписан ХОС с тим поздравом дело некадашње владе Ивице Рачана, Нобило каже:

"Могуће да је, али регистар удружења није свето писмо. Ако је нешто противуставно, статут у којем се налази противуставни текст треба ставити ван снаге. Постоје управне инспекције, могућност управног спора од стране свих који сматрају да им је повређено неко право. Ево одређене прилике за антифашистичка удружења, српска и јеврејска да коначно макну усташки поздрав из Хрватске."

Упитан због чега то не учини власт, Нобило каже да је у питању "једноставно комоција", те да политичари не желе додатне проблеме, да не желе да дирају у, како каже, осетљиву бранитељску популацију.

"Јасно је да се лако може уздрамти политичка ситуација. Сви су то избегавали, вероватно и влада Ивице Рачана. То је један комформизам који се пре или касније обије о главу. Реакције владе показују да Андреј Пленковић фактички не зна што би направио, желио би да вук буде сит, а овце на броју", навео је Нобило.

Према његовим речима, Пленковић користи флоскулу свог претходника Томислава Карамарка о забрани свих тоталитарних режима.

"Није бит што је усташки режим био тоталитаран, него је бит што је био фашистички, злочиначки систем који је имао расне законе, што је био део нацистичког сиштема. То је бит. Не можете сада ићи на изједначавање тоталитарних система јер је усташки због тога прохибиран, а не што је тоталитаран. Пленковић, с друге стране, покушава задовољити своје десничаре како би блокирао комунистичке, партизанске симболе, а успут ће жртвовати усташке. Те ствари се не могу изједначавати...", рекао је даље Нобило.

Свака одлука, указао је Нобило, која би изједначавала усташтво и антифашизам и хрватске партзизане била би апсолутно противуставна и била би оборива.

"Мој савет је: Немојте то радити", поручио је Нобило.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер