среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Анте Котромановић: Чуо сам изјаве званичника САД да им је жао што Хрватима нису допустили улазак у Бањулуку
Хроника

Анте Котромановић: Чуо сам изјаве званичника САД да им је жао што Хрватима нису допустили улазак у Бањулуку

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 06. август 2016.

 Загреб -- Командант Оперативне групе Сињ за време Олује Анте Котромановић тврди да је "чуо изјаве званичника САД да им је жао што нам нису допустили улазак у Бањулуку".

У опширном ауторском тексту за загребачки "Вечерњи лист" Котромановић тврди да су хрватске војнике "држали на ланцу као бесне псе, спремне на пуштање у случају да Београд не буде хтео да седне за сто и почне да разговара о миру".

"Данас су сви свесни да су погрешили и да оваква БиХ нема перспективу. Дејтонским споразумом добили смо тренутни мир, али нисмо осигурали будућност Босне и Херцеговине", пише он.

Котромановић тврди да "ниједан метак из САД" хрватска војска није примила као помоћ у операцији "Маестрал" у којој су, по његовим речима, "на широком фронту од Дрвара до Купреса и у тешким условима, поражене најбоље Младићеве снаге које је имао на располагању".

Говорећи о операцији "Јужни потез", за коју тврди да нису знали да је то "последња операција хрватске војске у БиХ" и да су "то последњи испаљени меци", Котромановић пише да је доласком хрватске војске пред Бањалуку "Република Српска војнички и политички капитулирала".

"Заузели смо све хидроелектране на језеру Бочац и на неколико сати прекинули довод електричне енергије као поруку да Војска Републике Српске положи оружје...прави је шок настао кад смо морали да напустимо положаје које смо крваво освојили. Осећали смо се као пси рата. Искоришћени, полако схватајући шта је политика. Није било лако објаснити војницима зашто напуштамо положаје и повлачимо се. Нисмо разумели, а искрено, нисам ни ја схватао политицке разлоге за тај потез. Мислили смо да је оно што смо освојили – наше", тврди Котромановић.

Он пише да су "многи официри били бесни".

"Сећам се свог начелника противваздушне одбране, који је, кад сам покушао да објасним да се повлачимо, коментарисао: 'Политика је к.рва'. Сломили смо Републику Српску, а онда је она преко Дејтона поновно 'васкрсла'. Сви су се питали зашто напуштамо положаје, па Бањалука је празна. Ја сам мрзео тај тренутак узмицања иако су сви вриштали – мир, мир, мир!", тврди Котромановић и додаје да сада "зна нешто више" о томе "зашто политика није допустила" хрватској војсци да уђе у Бањалуку.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер