петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Анкета "Пулса јавности": Против формирања Заједнице српских општина 94 одсто косовских Албанаца
Хроника

Анкета "Пулса јавности": Против формирања Заједнице српских општина 94 одсто косовских Албанаца

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. мај 2016.

КОСОВСКА МИТРОВИЦА - Око 94 одсто косовских Албанаца и припадника других националних мањина, осим Срба, против је  формирања Заједнице српских општина, показало је истраживање "Пулс јавности" на Косову које је објавио УНДП.

Већина Срба на Косову, 69 одсто, снажно или донекле подржава формирање ЗСО, насупрот косовским Албанцима и осталима, који су казали да су снажно, или донекле против оснивања Заједнице.

Анкета јавног мњења на Косову спроведена је од септембра 2015. до марта ове године.

Истраживање је показало да 32 одсто косовских Албанаца, као и 29 одсто косовских Срба сматра да оснивање ЗСО омогућава српским институцијама да наставе да функционишу на Косову.

Према том истраживању, 35 процената косовских Албанаца сматра да оснивање ЗСО означава сегрегацију на Косову између албанског и српског дела, а само 17 одсто косовских Срба сматра да је то тако.

ЗСО као еквивалент Републици Српској у БиХ доживљава шест одсто косовских Албанаца, док 20 одсто косовских Срба верује да би то значило крај српских институција на Косову.

Истовремено око четири одсто косовских Албанаца навело је да ЗСО има незнатан утицај на развој Косова, док је већина других етничких група (48 одсто) изјавила да стварање ЗСО није релевантно за њихове животе.

Када је реч о нормализацији односа Београда и Приштине, већина косовских Срба (око 62 одсто), као и већина косовских Албанаца (56 одсто) и остале заједнице (око 52 одсто) сматрају да ће нормализација односа бити од велике важности.

Скоро 54 одсто косовских Албанаца и око 25 одсто косовских Срба сматра да споразум о демаркацији границе Црне Горе и Косова представља најбитнију тему о којој треба постићи договор током преговора у Бриселу.

Незапосленост, сиромаштво и корупција највећи су проблеми грађана Косова, показало је истраживање "Пулс јавности".

Резултати су показали да је задовољство грађана институцијама Косова, са изузетком парламента, повећано у распону од четири до 16 одсто у односу на претходно испитивање "Пулса јавности", док је поверење грађана у Скупштину Косова смањено за три одсто.

(Танјуг) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер