уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Анкара: Турска се неће придружити америчким санкцијама против Ирана
Хроника

Анкара: Турска се неће придружити америчким санкцијама против Ирана

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. јануар 2012.

АНКАРА – Турска је назначила данас да се неће придружити америчким санкцијама против Ирана због његовог спорног нуклеарног програма.

Турска, иначе америчка савезница која се ослања на увоз иранске нафте и гаса, додала је да ће спроводити само санкције које су одобриле Уједињене нације.

„Турска не сматра да је обавезују било какве санкције примењене једнострано или као група осим санкција Уједињених нација”, рекао је портпарол турског министарства спољних послова на конференцији за штампу одржаној после састанка турског шефа дипломатије Ахмета Давутоглуа и председника иранског парламента Алија Лариџанија.

Сједињене Државе лобирају за подршку земаља света за јачање санкција против Ирана због његовог нуклеарног програма, за који Вашингтон и друге западне земље верују да има за циљ да развије нуклеарно оружје, што Техеран демантује.

САД су на Нову годину усвојиле санкције против Ирана које погађају његову нафтну индустрију и забрањују рад финансијских институција на америчком тржишту ако послују са иранском централном банком.

Ове недеље је амерички министар финансија Тимоти Гајтнер посетио и Кину и Јапан у настојању да добије њихову подршку за притисак на Иран због нуклеарног програма.

Јапан се данас обавезао, током посете Гајтнера, да ће куповати мање иранске нафте, док је Кина реаговала хладно на америчку иницијативу да се више земаља придружи санкцијама против Ирана.

Јапан увози око 10 одсто своје нафте из Ирана, док Турска увози око 30 одсто својих потреба из те земље.

Иран је запретио да ће одговорити на санкције затварањем Ормуског мореуза, транзитног пута кроз који пролази петина светске нафте.

Гајтнер је рекао новинарима у Токију да САД блиско сарађују са „земљама широм света да знатно појачају притисак на Иран” тако што ће иранска централна банка бити одсечена од међународног финансијског система чиме ће се смањити зарада земље од извоза нафте.

Кина је критиковала америчке санкције против Ирана као неприкладне и неефикасне.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер