Početna strana > Hronika > Ana Brnabić u Berlinu: Nemački privrednici zamrznuti konflikt na KiM vide kao na izvor nestabilnosti; Nema očekivanja da Nemačka zauzme "labaviji stav" po pitanju razgraničenja
Hronika

Ana Brnabić u Berlinu: Nemački privrednici zamrznuti konflikt na KiM vide kao na izvor nestabilnosti; Nema očekivanja da Nemačka zauzme "labaviji stav" po pitanju razgraničenja

PDF Štampa El. pošta
utorak, 17. septembar 2019.

 BEOGRAD - Reforme su pozitivan momenat, ali je zamrznuti konflikt na Kosovu i Metohiji izvor nestabilnosti- tako nemački privrednici vide poslovni ambijent u Srbiji, kako su preneli premijerki Ani Brnabić.

Predsednica Vlade Srbije predstavila je danas predsedniku Saveznog udruženja nemačkih preduzeća srednje veličine, Mariu Ohovenu, poreski i pravni okvir koji Srbiju danas pozicionira kao zemlju koja svoju ekonomiju transformiše ka inovacijama i znanju.

Brnabić je novinarima u Berlinu posle tog sastanka prenela da su njeni sagovornici pozitivno ocenili reforme koje se sprovode u Srbiji, i kada je reč o e-upravi, ali i borbi protiv korupcije, a da su kao izvor nestabilnosti naveli odnose sa Prištinom i zamrznuti konflikt.

"To je potvrda koliko je važno što je predsednik Aleksandar Vučić otvorio temu dugoročne normalizacije odnosa sa Prištinom", poručila je Brnabić.

Takođe, prema njenim rečima, predstavnici nemačkog udruženja su istakli i da se više mora uraditi na povezivanju i stabilnosti u regionu.

Brnabić je podsetila da je Nemačka najznačajniji spoljnotrgovinski partner, navodeći da trenutno 400 njihovih kompanija posluje u Srbiji i zapošljavaju 60. 000 radnika.

Ona je istakla i da su nemačka preduzeća koja posluju u Srbiji zadovoljna i da bi, prema sprovedenoj anketi, 80 odsto njih ponovo investiralo.

Sa Ohovenom, koji je inače potpredsednik svetskog udruženja malih i srednjih preduzeća i predsednik evropskog udruženja, Brnabić je razgovarala i o reformama koje se sprovode u obrazovnom sistemu.

"Razgovarali smo kako dodatno da sarađujemo u oblasti obrazovanja i preduzetništva i da Srbiju približimo nemačkoj privredi, posebno kada je reč o inovacijama, informacionim tehnologijama, investiranju u razvoj", navela je Brnabić.

Premijerka je takođe prenela da je Srbija jedna od najkonkurentnijih destinacija za kompanije koje žele da investiraju u intelektualnu svojinu, ističući da su jutros u parlamentu usvojene izmene i dopune Zakona o intelektualnoj svojini.

Nemačko udruženje malih i srednjih preduzeća ima oko 270. 000 članova koji zapošljavaju oko devet miliona ljudi.

Nema očekivanja da Nemačka zauzme "labaviji stav" po pitanju razgraničenja

Brnabić je danas započela dvodnevnu zvaničnu posetu Berlinu, tokom koje će razgovarati sa kancelarkom Angelom Merkel

Ona je izjavila da je cilj posete da se dodatno unaprede i učvrste odnosi sa Nemačkom, koja je jedan od najznačajnijih ekonomskih i političkih partnera Srbije.

Na pitanje novinara šta očekuje od sutrašnjeg sastanka sa Merkel i da li očekuje da Nemačka možda zauzme "malo labaviji stav" po pitanju razgraničenja, kao mogućeg rešenja kosovskog problema, Brnabić je rekla da nema takva očekivanja.

"Nemam nadu da će to da se desi u ovom trenutku, svakako ne da će biti nekih kvantitativnih pomaka na sutrašnjem sastanku", rekla je premijerka.

Ona je istakla da joj je važno da pošalje poruku da koliko god se neki pogledi Srbije i Nemačke ne slažžu, mi imamo nameru da postanemo predvidiv, iskren i posvećen partner Nemačkoj.

Brnabić je izrazila zahvalnost Merkelovoj na svemu što je, kaže, uradila za Srbiju i Zapadni Balkan, jer kada se govori o pitanju normalizacije odnosa Beograda i Prištine, a pre svega o regionalnoj saradnji, te saradnje ne bi bilo u ovom obimu, bez Berlinskog procesa, koji je upravo Merkel pokrenula 2014. godine.

Brnabić je podsetila da je pre nekoliko dana u Beogradu otvoreno sedište Transportne zajednice, prvo sedište jedne međunarodne organizacije u Beogradu.

Na pitanje da li ima zvanične informacije o tome da Nemačka i Francuska žele svog izaslanika u dijalogu između Beograda i Prištine, kao što su pisali prištinski mediji, Brnabić je odgovorila da takvih zvaničnih informacija nema, ali da je primetila da te dve zemlje žele aktivniju ulogu u dijalogu.

"Da ne žele, ne bi ni kancelarka Merkel i francuski predsednik Makron pokrenuli onaj sastanak koji smo imali ovde u Berlinu. Ko god može da pomogne, neka pomogne, nama trebaju saveti, Srbija je otvorena za razgovore i saradnju", rekla je premijerka.

Dodala je da su razgovori i saradnja bitni zbog stabilnosti i bezbednosti u regionu, jer će se svaka nestabilnost, kako kaže, odraziti i na Srbiju koliko god naša zemlja pojedinačno bila politički i ekonomski stabilna.

(Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner