уторак, 19. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Анa Брнабић у Берлину: Немачки привредници замрзнути конфликт на КиМ виде као на извор нестабилности; Нема очекивања да Немачка заузме "лабавији став" по питању разграничења
Хроника

Анa Брнабић у Берлину: Немачки привредници замрзнути конфликт на КиМ виде као на извор нестабилности; Нема очекивања да Немачка заузме "лабавији став" по питању разграничења

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. септембар 2019.

 БЕОГРАД - Реформе су позитиван моменат, али је замрзнути конфликт на Косову и Метохији извор нестабилности- тако немачки привредници виде пословни амбијент у Србији, како су пренели премијерки Ани Брнабић.

Председница Владе Србије представила је данас председнику Савезног удружења немачких предузећа средње величине, Мариу Оховену, порески и правни оквир који Србију данас позиционира као земљу која своју економију трансформише ка иновацијама и знању.

Брнабић је новинарима у Берлину после тог састанка пренела да су њени саговорници позитивно оценили реформе које се спроводе у Србији, и када је реч о е-управи, али и борби против корупције, а да су као извор нестабилности навели односе са Приштином и замрзнути конфликт.

"То је потврда колико је важно што је председник Александар Вучић отворио тему дугорочне нормализације односа са Приштином", поручила је Брнабић.

Такође, према њеним речима, представници немачког удружења су истакли и да се више мора урадити на повезивању и стабилности у региону.

Брнабић је подсетила да је Немачка најзначајнији спољнотрговински партнер, наводећи да тренутно 400 њихових компанија послује у Србији и запошљавају 60. 000 радника.

Она је истакла и да су немачка предузећа која послују у Србији задовољна и да би, према спроведеној анкети, 80 одсто њих поново инвестирало.

Са Оховеном, који је иначе потпредседник светског удружења малих и средњих предузећа и председник европског удружења, Брнабић је разговарала и о реформама које се спроводе у образовном систему.

"Разговарали смо како додатно да сарађујемо у области образовања и предузетништва и да Србију приближимо немачкој привреди, посебно када је реч о иновацијама, информационим технологијама, инвестирању у развој", навела је Брнабић.

Премијерка је такође пренела да је Србија једна од најконкурентнијих дестинација за компаније које желе да инвестирају у интелектуалну својину, истичући да су јутрос у парламенту усвојене измене и допуне Закона о интелектуалној својини.

Немачко удружење малих и средњих предузећа има око 270. 000 чланова који запошљавају око девет милиона људи.

Нема очекивања да Немачка заузме "лабавији став" по питању разграничења

Брнабић је данас започела дводневну званичну посету Берлину, током које ће разговарати са канцеларком Ангелом Меркел

Она је изјавила да је циљ посете да се додатно унапреде и учврсте односи са Немачком, која је један од најзначајнијих економских и политичких партнера Србије.

На питање новинара шта очекује од сутрашњег састанка са Меркел и да ли очекује да Немачка можда заузме "мало лабавији став" по питању разграничења, као могућег решења косовског проблема, Брнабић је рекла да нема таква очекивања.

"Немам наду да ће то да се деси у овом тренутку, свакако не да ће бити неких квантитативних помака на сутрашњем састанку", рекла је премијерка.

Она је истакла да јој је важно да пошаље поруку да колико год се неки погледи Србије и Немачке не слаžжу, ми имамо намеру да постанемо предвидив, искрен и посвећен партнер Немачкој.

Брнабић је изразила захвалност Меркеловој на свему што је, каже, урадила за Србију и Западни Балкан, јер када се говори о питању нормализације односа Београда и Приштине, а пре свега о регионалној сарадњи, те сарадње не би било у овом обиму, без Берлинског процеса, који је управо Меркел покренула 2014. године.

Брнабић је подсетила да је пре неколико дана у Београду отворено седиште Транспортне заједнице, прво седиште једне међународне организације у Београду.

На питање да ли има званичне информације о томе да Немачка и Француска желе свог изасланика у дијалогу између Београда и Приштине, као што су писали приштински медији, Брнабић је одговорила да таквих званичних информација нема, али да је приметила да те две земље желе активнију улогу у дијалогу.

"Да не желе, не би ни канцеларка Меркел и француски председник Макрон покренули онај састанак који смо имали овде у Берлину. Ко год може да помогне, нека помогне, нама требају савети, Србија је отворена за разговоре и сарадњу", рекла је премијерка.

Додала је да су разговори и сарадња битни због стабилности и безбедности у региону, јер ће се свака нестабилност, како каже, одразити и на Србију колико год наша земља појединачно била политички и економски стабилна.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер