петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Англела Меркел и Дмитриј Медведев: Немачка и Русија желе „Северни ток”
Хроника

Англела Меркел и Дмитриј Медведев: Немачка и Русија желе „Северни ток”

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 19. јул 2009.

„Односе неговати, о проблемима разговарати“, формула је коју Немачка и Русија успешно користе у међусобним односима. Управо у том стилу протекао је и дводневни, 11. по реду, „петербуршки дијалог“ – Берлина и Москве одржан у Минхену.

Списак учесника ових традиционалних немачко-руских консултација био је и дуг и шаролик. На челу делегација – по 140 чланова – биле су водеће политичке личности две државе: немачка канцеларка Ангела Меркел и руски председник Дмитриј Медведев, а у разговорима су учествовали министри, банкари, бизнисмени...

У средишту консултација била је економска сарадња која је „кичма“ односа Немачке и Русије. Лане је трговинска размена достигла рекордних 68,25 милијарди евра, а како се ове године, због светске економске кризе, очекује пад од двадесет процената, Берлин и Москва траже нове путеве економске сарадње.

Две теме доминирале су консултацијама у баварској престоници: изградња гасовода „Северни ток” и спасавање „Опела“. Немачка канцеларка и руски председник били су сагласни да ће учинити све што је у њиховој моћи да „Северни ток” буде изграђен и да ће заједно наставити да „ломе“ отпор појединих држава (Шведске и Пољске) које се противе изградњи овог гасовода.

Ангела Меркел је искористила прилику да новинарима још једном објасни како „Северни ток” и гасовод „Набуко” нису конкуренција већ ће „заједно омогућити Европи сигурније снабдевање гасом“. Дмитриј Медведев је уверавао да Русији не смета „Набуко” али је, према неким изворима, ипак поновио како га још нико није уверио где ће бити набављен гас.

Када је реч о „Опелу“, и Меркелова и Медведев поновили су да ће помоћи план за спасавање овог произвођача аутомобила у чему значајну улогу има и једна руска банка.

Током консултација у Минхену постигнуто је и неколико конкретних договора. Русија и Немачка потписале су споразум о оснивању заједничке енергетске агенције (РУДЕА). Договорено је, између осталог, да „Фрапорт” (компанија која управља аеродромом у Франкфурту на Мајни) модернизује ваздушну луку у Санкт Петербургу. Две државне железнице склопиле су споразум о изградњи транспортног и логистичког центра у Санкт Петербургу, а немачка банка, Кредитни завод за обнову, даће Русији гаранције у вредности од 500 милиона евра за осигурање немачког извоза.

На крају треба рећи да су немачки медији с изузетном пажњом пратили и анализирали боравак руског председника у Минхену. Посебно због ишчекивања како ће Медведев реаговати на покретање неких непријатних тема као што је, на пример, убиство Наталије Естемирове, борца за људска права. Руски председник реаговао је, међутим, противно свим очекивањима: похвалио је ангажовање таквих појединаца изражавајући дубоко жаљење због смрти Естемирове.

Немачки аналитичари уочили су и промену у понашању немачке канцеларке. Ангела Меркел је, како се подсећа, била веома резервисана према бившем шефу руске државе Владимиру Путину, што је тумачено његовим ранијим послом у КГБ-у и боравком у бившој Немачкој Демократској Републици, где је садашња немачка канцеларка рођена. У односу према Медведеву Меркелова је много опуштенија што се, тврде аналитичари немачко-руских односа, може закључити и на основу снимака фоторепортера који су успели да „ухвате“ и њен понеки осмех.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер