четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ангела Меркел: Омогућити искључење чланице која крши фискална правила еврозоне
Хроника

Ангела Меркел: Омогућити искључење чланице која крши фискална правила еврозоне

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 17. март 2010.

Немачки канцелар Ангела Меркел је изјавила да земље еврозоне морају да имају могућност да искључе неку чланицу која стално крши фискална правила шеснаесторице.

У говору у парламенту канцелар Меркел је нагласила да би то била тек крајња мера која би се примењивала само када нека чланица еврозоне у дужем периоду не испуњава услове које обавезују све земље Европске уније са заједничком валутом.

До ових коментара долази у тренутку велике финансијске кризе у Грчкој, коју је Ангела Меркела назвала највећим изазовом са којим је суочен евро, још од његовог увођења у јануару 2002. године.

BBC-јев аналитичар за европску политику наглашава да ова изјава немачког лидера, чија земља је економски стуб еврозоне, показује да је она спремна на предузимање свих могућих мера, чак и оних које су до сада биле потпуно незамисливе, у сврху очувања стабилности заједничке европске валуте.

Грчки премијер Папандреу борави у Бриселу где ће о економским проблемима своје земље разговарати са председником Европске комисије Жозеом Мануелом Баросом. Папандреу ће, поред тога, упознати Европски парламент са плановима своје владе за смањење огромних дугова.

Министри финансија 16 земаља чланица еврозоне у уторак су се договорили о начину на који би могли да помогну Грчкој да превазиђе своју буџетску кризу која је угрозила стабилност заједничке валуте - евра.

После састанка у Бриселу, министри нису хтели да говоре о детаљима договореног. Нагласили су, међутим, да су искључили могућност кредитних гаранција Грчкој чија ће влада током године морати да позајми око 54 милијарде евра на међународним финансијским берзама да би намирила разлику између својих прихода и расхода.

Шеф еврозоне и премијер Луксембурга Жан Клод Јункер је после састанка рекао да се нада да Грчкој уствари уопште неће бити потребна помоћ, те да драстичне мере штедње које влада у Атини већ преузела, имају пуну подршку Европске уније и других институција.

"Еврогрупа жели да нагласи да грчке власти нису затражиле финансијску помоћ других чланица еврозоне. Мислимо да ће мере консолидације које је предузела грчка влада знатно поправити фискалну позицију те земље."

Јункер је ипак додао да су министри постигли споразум о усклађеној акцији која би могла да буде брзо активирана у случају потребе и да ће је лидерима земаља чланица ЕУ, у сврху њихове коначне одлуке, представити на самиту 25. и 26. марта.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер