петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ангела Меркел: Немачка притиска да се убрза процес преговора Србије и Косова
Хроника

Ангела Меркел: Немачка притиска да се убрза процес преговора Србије и Косова

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. јул 2015.

Немачки канцелар Ангела Меркел каже уочи пута у Београд да отварање преговарачких поглавља Србије са ЕУ повезује са напретком у односима Београда и Приштине.

"Ми смо захтевали да Србија и Косово разговарају једно са другим", рекла је Меркел која ће 8. и 9. јула боравити у Београду и подсетила да су управо ове седмице поново вођени свеобухватни разговори са комесаром за спољну политику ЕУ Федериком Могерини.

"Оно што пре више година уопште није било могуће - да се у једној просторији седи и преговара - данас је могуће. Има још веома пуно да се уради, али постоје заиста добри знаци. И ми притискамо да се тај процес убрза", рекла је Меркел додајући да се отварање првих поглавља у преговорима са Србијом повезује напретком у односима Београда и Приштине.

Меркел је такође рекла и да се мере у вези са Косовом повезују са тим да се обе стране труде да иду напред.

Поводом посете албанског премијера Едија Раме Београду у октобру лане и питања о томе да ли се нада да ће њена посета допринети приближавању те две земље, Меркел је рекла да ту постоји и светлост и тама.

"Ми видимо и светлост и таму", рекла је она и додала да је то што је албански премијер, после дуго времена, био у Србији, знак наде.

"Дакле, постоји мало семе наде", рекла је она и подсетила да је Немачка прошле године организовала конференцију о западном Балкану, а ове године је то у Аустрији.

"Обе земље, Албанија и Србија, раде веома активно, да би се циљеви те конференције и остварили", рекла је Меркел и додала да то значи, да се напредује са инфраструктурним пројектима, на размени омладине и научника.

"И, кроз те практичне, мале кораке можемо доћи до тога да се напетости разграђују", рекла је немачки канцелар и додала да је то је још један дуг и напоран процес, односно, пут "којим, упркос томе, морамо ићи".

Меркел ће осим Србије посетити и Албанију и Босну и Херцеговину и каже да је свим земљама западног Балкана дата приступна перспективау за ЕУ.

"Верујемо да се само тако могу решити конфликти између тих земаља. И, при свим тешкоћама које још увек имамо, постоји напредак", оценила је Меркел у видео-поруци, одговарајући на питања студента Лукаса Вертенбаха.

"Укупно се може рећи да смо отишли напред, али да и сада као и раније постоје многи велики проблеми. Посебно у БиХ..... где политичка ситуација још стагнира", као и да се у Албанији још пуно тога мора учинити, рекла је Меркел.

Коментаришући оцену да су у Србији Роми дискриминисани и питање зашто је Немачка, онда, дала статус "земље сигурног порекла" Србији, Меркел је рекла да у прилог таквом статусу говори и то да у Немачкој скоро нема азилантнских захтева који су одобрени.

У прилог томе говори и што су Велика Британија, Француска и друге европске земље, такође, означиле Србију као "земљу сигурног порекла", као и то што је Србија предузела низ мера које смањују дискриминацију Рома, указала је Меркелова и додала се, ипак, мора јасно рећи да та дискриминација још постоји.

Она је најавила да ће у Београду и о томе разговарати.

"Ја ћу и о томе причати", рекла је она и додала да Србија у овој декади спроводи инклузију Рома, од 2005. до 2015. године и да, при том, постоји и цео низ европских фондова, посвећених управо уклањању такве дискриминације.

"Није само Србија та, где је положај Рома тежак, ту су и друге земље", рекла је Меркел и подсетила да је са шефом косовске владе недавно о томе у Берлину разговарала, "пошто такође и тамо постоји велика дискриминација".

На констатацију да је између Албаније и Србије Косово које Србија није признала и питање о одговорности ЕУ за ситуацију на Балкану и шта ЕУ тамо може да учини, Меркел је рекла да ЕУ тамо сноси одговорност.

"Ми, тамо сносимо одговорност. Желим да подсетим на то да су стотине војника на Косову, како би напетости између Албанаца на Косову и српске мањине смањили", рекла је Мекрел и додала да постоји и Еулекс мисија.

"И ми смо се тамо увек веома ангажовали за сигурност. Ми смо захтевали да Србија и Косово разговарју једно са другим", рекла је Меркел и подсетила на разговоре који су ове седмице вођени са комесаром за спољну политику ЕУ Федериком Могерини.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер