петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ангела Меркел: Грчка најпре мора да среди своје финансије
Хроника

Ангела Меркел: Грчка најпре мора да среди своје финансије

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 18. март 2010.

Немачки канцелар Ангела Меркел рекла је, обраћајући се посланицима Бундестага, нешто што се у европским круговима до јуче сматрало незамисливим - да је потребно да се уведе могућност искључења неке земље из еврозоне, ако не испуњава постављене критеријуме.

Чини се да тиме најјача европска привреда ставља до знања да није спремна да буде појас за спасавање земаља које својим неодговорним понашањем угрожавају не само себе, него и ширу заједницу, у овом случају еврозону.

Спречавање да се понови грчки сценарио

Немачка се свим силама труди да спречи понављање грчког сценарија, односно потребе да притекне у помоћ другим чланицама еврозоне суоченим с финансијском кризом. Тим пре што би у случају Шпаније или Италије то било много теже и скупље, будући да су привреде тих земаља далеко веће од грчке.

Обраћајући се посланицима Бундестага, Ангела Меркел је подсетила да су грчке владе, једна за другом, кршиле прописе да би се, када се земља нашла на рубу стечаја, обратиле за помоћ Европској унији.

Није решење у помоћи, него у решавању узрока грчких проблема, казала је Меркел, а потом је поновила оно што је њен министар финансија Волфганг Шојбле већ рекао - да треба увести казне за земље које се не придржавају правила игре:

"У будућности, потребно је да променимо Уговор и да уведемо могућност да се, у крајњем случају, земља која упорно, у дужем временском периоду, крши правила, искључи из еврозоне."

Готово немогући сценарио

Такав сценарио је, наравно, на дугом штапу.

Меркел га је везала за промену основног документа ЕУ, а познато је колико су се чланице Уније прегањале око Лисабонског уговора и колико је процес његовог усвајања био тежак и дуг.

Мало је вероватно да постоји расположење да се у тако нешто поново крене.

Ипак, то не умањује значај поруке немачког канцелара, каже BBC-јев дописник у Берлину Оана Лунџеску:

"Врло је тешко замислити да би нека земља могла да одустане од евра или да буде истерана из еврозоне. Ипак, јасно је да Немачка, највећа европска привреда и мотор Европе, сада размишља о незамисливом. Меркел је само наставила тамо где је стао њен блиски сарадник, министар финансија Волфганг Шојбле, који је је недавно предложио стварање Европског монетарног фонда. Тај фонд би, по узору на ММФ, додељивао помоћ чланицама еврозоне којима прети стечај, али под врло строгим условима. Шојбле је прошле недеље у ауторским текстовима објављеним у неколико угледних листова предложио да могућа санкција за земље које се не придржавају правила буде једногодишње одузимање права гласа у еврозони или, у крајњем случају, искључење из те групације."

Ово иступање Ангеле Меркел могло би додатно да изолује Немачку, чија је економска политика већ на удару критика њених европских партнера.

Француски министар економије Кристин Лагард недавно је позвала Немачку да смањи порезе и повећа домаћу потрошњу, чиме би помогла својим европским партнерима да повећају извоз. А председник Европске централне банке Жан Клод Трише у више наврата назвао је апсурдним идеје да би неко могао да буде искључен из еврозоне.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер