четвртак, 19. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ангела Меркел: Грчка има способност да реконструише своју економију
Хроника

Ангела Меркел: Грчка има способност да реконструише своју економију

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 15. јануар 2012.

 Грчка има способност да реконструише своју економију структурним променама, упркос мерама штедње које спроводи, изјавила је данас немачка канцеларка Ангела Меркел за немачки радио.

Ангела Меркел је рекла да само смањење расхода није довољно за излазак Грчке из кризе, и да су неопходне структурне реформе, иако треба времена да донесу резултат.

Према њеним речима, у бројним примерима у свету, где је Међународни монетарни фонд (ММФ) покренуо сличне програме, после периода рецесије фошле су "фазе јаког привредног раста".

"Напредак је учињен и у Грчкој", оценила је немачка канцеларка.

Шеф немачке дипломатије Гидо Вестервеле требало би да данас Грчкој донесе "охрабрујућу поруку" у време дубоке дужничке кризе, саопштило је немачко Министарство спољних послова.

Представници "тројке" (зоне евра, Европске централне банке и ММФ) у уторак стижу у Атину да би размотрили резултате Грчке у смањењу дефицита и ангажману за спровођење структурних реформи.

Ангела Меркел је рекла да је циљ смањити јавни дуг Грчке за 120 одсто бруто-домаћег производа (БДП) до 2020. године. Тај дуг сада износи 160 одсто БДП.

"Узимајући у обзир само ту чињеницу, можемо схватити колико је проблем озбиљан", оценила је она.

Банке су најавиле да ће прекинути преговоре са Атином о моделитетима реструктурирања јавног дуга Грчке, јер страхујући од банкрота.

Позитиван извештај "тројке" и договор о реструктурирању јавног дуга услови су за спровођење другог пакета помоћи од 130 милијарди евра од Европске уније, ММФ и међународних kreditora.

(Бета-АП)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер