Početna strana > Hronika > Angela Merkel: Evro je u opasnosti
Hronika

Angela Merkel: Evro je u opasnosti

PDF Štampa El. pošta
sreda, 19. maj 2010.

Plan koji se našao na dnevnom redu diskusije u Bundestagu podrazumeva 750 milijardi evra u fondu za spasavanje posrnulih zemalja-članica evro-zone. Diskusiju je čitanjem vladine izjave o krizi i budućim mehanizmima prevencije praktično otvorila kancelarka i predsednica Hrišćansko-demokratske unije, Angela Merkel koja je rekla da je „evro u opasnosti“.

„Ukoliko tu opasnost ne otklonimo, posledice po Evropu biće nesagledive“, naglasila je kancelarka, i dodala: „Ukoliko evro propadne, propašće i Evropa“.

Ranije dogovoreni paket za spas evra predviđa 750 milijardi evra kao moguću pomoć zemljama koje se nađu na rubu bankrota, kao što je to bio slučaj sa Grčkom. Nemačka bi tokom naredne tri godine mogla da u taj paket uplati 148 milijardi evra. Kancelarka je podsetila da pri isplati novca iz tog paketa, niko neće zaobići Bundestag, kao i da nema nikakvog automatizma pri dodeli kredita. Ona je zemljama Evropske unije poručila da učine sve kako bi konsolidovale svoje budžete i rekla da te države moraju da se bez ikakvog ulepšavanja suoče sa svojim slabostima.

Kancelarka je prenela i da će se na globalnom planu založiti za oporezivanje transakcija u finansijskoj branši, koju smatra odgovornom za krizu – zbog toga ona smatra da ta branša treba da preuzme deo troškova rešavanja krize.

„Ako tu ne globalnom planu ne postignemo saglasnost, za šta neće biti kriva Nemačka, onda ćemo u Evropi povesti diskusiju o tome kako da regulišemo doprinos finansijske branše tako da ljudi osete bar malo pravde“, rekla je Angela Merkel.

Zahtev za učešćem finansijskih tržišta u rešavanju krize podvukla je i Birgit Homburger, šefica poslaničkog kluba Stranke slobodnih demokrata, koalicionog partnera CDU. „Želimo delotvornije sankcije za neodgovorno finansijsko ponašanje, od ukidanja prava glasa do uvođenja stečajnog postupka za države, kako bi pravovremeno mogla da se aktivira pomoć“, rekla je Birgit Homburger.

Paket pomoći ne odobrava stranka Levice, koaj se, međutim, zalaže za uvođenje poreza na finansijske transakcije. „Kada pogledamo situaciju u Grčkoj, onda vidimo kako će se narednih meseci razvijati stvari i u Portugalu, Španiji, Italiji, Francuskoj pa i Nemačkoj. Zato mi, kao dobri Evropljani, kažemo: solidarnost sa tim zemljama jeste i solidarnost sa zaposlenima, penzionerima i nezaposlenima ovde kod nas, u Saveznoj Republici Nemačkoj“, rekla je predsednica Levice Gezine Leč.

Socijaldemokrate (SPD) slažu se sa predviđenim merama, ali uz dosta gunđanja, pre svega zato što te mere nisu pokrenute na vreme, dok Zeleni traže još preciznijih informacija do konačne odluke. O nemačkom udelu u paketu od 750 milijardi će se u Bundestagu glasati u petak.

(Agencije)