петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Ангела Меркел: ЕУ мора што пре да изгради истинску европску армију и Савет безбедности ЕУ, одбрана евра заједнички дугорочни задатак
Хроника

Ангела Меркел: ЕУ мора што пре да изгради истинску европску армију и Савет безбедности ЕУ, одбрана евра заједнички дугорочни задатак

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 13. новембар 2018.

Немачка канцеларка Ангела Меркел је у Европском парламенту у Стразбуру рекла да Европска унија мора што пре изградити "истинску европску армију" и "Савет безбедности ЕУ".

Објаснила је да ЕУ не може одбранити своје интересе у свету, ако не буде ојачала економски и технолошки.

„Јачање и одбрана евра су заједнички дугорочни задатак чланица еврозоне, а ЕУ мора економски ојачати, технолошки напредовати, јер сада већина иновација стиже из Америке и Азије", рекла је канцеларка и подсетила да је, "рецимо, Европа измислила аутомобил".

Меркел је указала на став председника Европске комисије Жан-Клода Јункера да ће "стварање европске армије бити доказ да више неће бити рата".

Она је подвукла да та заједничка армија чланица ЕУ неће бити постављена против НАТО, већ ће сарађивати с њим, мада је нагласила да чланице Уније морају развијати и производити сопствено наоружање.

Ангела Меркел је рекла да је "уверена да је Европска унија будућност, мир и напредак" за житеље Старог континента и да "национализам и егоизам не смеју никад више преовладати у Европи".

Канцеларка је подсетила на поуке катастрофе, сукоба и подела међу Европљанима које је донео Први светски рат.

Додала је да је "Европа немогућа без солидарности" што се доказало у заједничком узвраћању чланица ЕУ на природне катастрофе, тероризам, имиграцију, економску и финансијску кризу.

Меркел је објаснила да је Немачка сматрала да током мигрантске кризе 2015. године треба да брани и своје и европске интересе, а дана се још једном заложила за то да све земље Уније буду укључене у решавању питања избеглица.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер