петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Анестезиолог Славко Живковић: У ковид болници у Крушевцу пацијенти на респиратору лечени неадекватно и већина је преминула, треба мењати протоколе
Хроника

Анестезиолог Славко Живковић: У ковид болници у Крушевцу пацијенти на респиратору лечени неадекватно и већина је преминула, треба мењати протоколе

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 22. јул 2021.

Специјалиста анестезије, реанимације и интензивне терапије Славко Живковић, запослен у Здравственом центру у Врању, рекао је да нешто мора да се мења у протоколу лечења у ковид болницама пред нови талас коронавируса, који се очекује.

Он је најпре послао медијима писмо, које је пре нешто више од месец и по дана проследио министру здравља Златибору Лончару.

У писму је изнео детаље о лечењу тешко оболелих пацијената у ковид болници у Крушевцу, где је био ангажован у два наврата, и тврди да је у јединицама интензивног лечења преминуло 665, а у јединицама полуинтензивног лечења 188 оболелих, што је назвао „поражавајућим“.

Ако видите да и после пет месеци лечења таквих пацијената терапија коју сте прописали не даје резултате, онда нешто треба мењати, а не строго се држати протокола. То се зове конвенционална терапија, где човек треба да има и храбрости да нешто промени

Пошто није добио никакав одговор од надлежног министра, одржао је у Врању конференцију за новинаре. Ту је изнео детаље о лечењу тешко оболелих пацијената у ковид болници у Крушевцу и истакао да му није циљ да износи „прљав веш“, већ да скрене пажњу да нешто мора да се мења у протоколу лечења пред нови талас обољења, који се очекује на јесен.

„Моја жеља и намера су да нешто променимо у лечењу најтеже оболелих пацијената, који су у црвеној зони или на апаратима за дисање. С тим циљем сам све ово што говорим написао у писму министру Лончару“, казао је Живковић.

Он сматра да најтежи болесници захтевају посебну терапију, мимо оне која је уобичајена за остале пацијенте.

„Ако видите да и после пет месеци лечења таквих пацијената терапија коју сте прописали не даје резултате, онда нешто треба мењати, а не строго се држати протокола. То се зове конвенционална терапија, где човек треба да има и храбрости да нешто промени“, истакао је врањски анестезиолог.

Живковић тврди да је свака иницијатива за промену терапије „на све могуће начине опструирана“ од стране руководства крушевачке болнице, јер се пацијенти лече шаблонски, а требало би им се посветити појединачно.

Не можете да лечите пацијенте шаблонски, не водећи рачуна ни о њиховој телесној маси, ни о тежини клиничке слике, ни о многим другим параметрима

„Сукоб мишљења је кулминирао крајем мог ангажовања у крушевачкој ковид болници, када сам чврсто заузео став око терапије четворо пацијената из Врања, за које сам имао одобрење породица да могу предузети све што сматрам да ће довести до побољшања њиховог стања. Те пацијенте су по мом одласку наставили да лече по другим методама и преминули су“, каже Живковић.

Наводи да је покушао да своја запажања из ковид болнице пренесе и подели само унутар струке, међу лекарима, али каже да је ретко ко хтео да га чује, укључујући и министра Лончара.

„Не можете да лечите пацијенте шаблонски, не водећи рачуна ни о њиховој телесној маси, ни о тежини клиничке слике, ни о многим другим параметрима. Ми смо тамо као нешто радили, а у ствари смо били само неми посматрачи пацијената који су путовали на онај свет“, рекао је Живковић.

Ми смо тамо као нешто радили, а у ствари смо били само неми посматрачи пацијената који су путовали на онај свет“

Он указује да су препоруке и протоколи у различитим ковид центрима у Србији дали азличите резултате. Као пример доброг рада навео је болницу „Драгиша Мишовић“ у Београду, а као пример лошег рада у лечењу болницу у Крушевцу.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер