Хроника

Анџеј Дуда поднео предлог измена Устава Пољске по којем се забрањује да особе истог пола могу да усвајају децу

Штампа
понедељак, 06. јул 2020.

 Председник Пољске Анџеј Дуда је, у јеку кампање пред други круг председничких избора у Пољској 12. јула, поднео Сејму пољског парламента предлог измена Устава тако да се забрани да особе истог пола могу да усвајају децу.

"Усвојити се може само малолетна особа и то само за њено добро, а да је усвоји може искључиво брачни пар који Устав дефинише као везу жене и мушкарца. Малолетно лице не може да усвоји особа која живи у вези са особом истог пола", казао је Дуда на питање о чему се ради у уставном амандману који предлаже парламенту.

Уколико би двотрећинском већином посланици и сенатори изгласали ове измене Устава, судови и надлежни органи би били дужни да проверавају да ли неко ко жели да усвоји дете као појединац није случајно у вези са особом истог пола.

"То не важи за биолошке родитеље. У Пољској постоје велика очекивања да ће деца у Пољској бити безбедна такође и пред усвајањем од стране истополних парова", рекао је Дуда када је потписао предлог измена Устава.

Председник Дуда, који је у други круг председничких избора ушао као кандидат владајуће конзервативне странке Право и Правда, је и у кампањи пред први круг 26. јуна настојао да се представи као заштитник Пољака од идеологије ЛГБТ и казао је да сексуалне мањине нису људи, већ идеологија коју је означио као гору од бољшевичке.

Дуда током целе кампање настоји да увери Пољаке привржене католичким и традиционалним вредностима да би избор његов противкандидата Рафала Тшасковског, популарног градоначелника Варшаве из либералне Грађанске платформе, значио морални суноврат, сексуализацију пољске деце и могућност истополних бракова са усвајањем деце.

Тшасковски је већ на најаву да ће Дуда поднети предлог измене Устава крајем прошле седмице казао да ниједна релевантна странка у Пољској није за то да се ЛГБТ мањинама омогући усвајање деце, ни оне странке које подржавају иницијативе да се реше неком врстом регистрованог партнерства практични аспекти живота у истополној вези, као што је обавештавање приликом болести партнера или наслеђивање.

Он је упозорио да овом инцијативом и нападима на ЛГБТ особе у Пољској председник Дуда настоји да скрене пажњу са правих проблема Пољака које влада не решава и са других афера конзервативне деснице.

Прошле седмице, пољски лист Жечпосполита објавио је да је председник Дуда, иако тврди да је заштитник породичних вредности, помиловао педофила, оца који је неколико година сексуално злостављао своју рођену ћерку, а који је издржао целу казну.

Међутим, на захтев сада већ пунолетне ћерке и њене мајке, Дуда му је укинуо забрану прибижавања на мање од два метра, како би могао да живи у истом стану и финансијски помаже породицу.

Председник Дуда се прво бранио да је помогао породици и то на захтев жртве која је оцу опростила, и да наводно ту није ни било силовања и да је помогао јер је то "ствар унутар породице".

Када је таблоид Факт, у власништву немачког и америчког капитала, објавио затим насловну страну са сликом председника Дуде и крупним насловима са детаљима из судског процеса, као и чланак из којег се јасно види да је отац силовао девојчицу од њене седме до 11. године, председник Дуда је оптужио Немачку да се меша у унутрашње послове Пољске и да настоји таквим скандалозним писањем да из Берлина диригује и изабере ко ће бити председник Пољске, не помињући америчког власника у том таблоиду.

Анџеј Дуда ушао је у други круг после победе у првом, када је освојио 43,5 одсто гласова, док је следећи најуспешнији од укупно десет кандидата био Тшасковски са 30,46 одсто гласова.

Према свим досадашњим анкетама, други круг је потпуно неизвестан, пошто анкете расположења бирача дају предност час једном, час другом и то са тесном разликом на нивоу статистичке грешке.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]