субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андрија Мандић: Недостојанствен Ђукановићев "одлазак са политичке сцене"
Хроника

Андрија Мандић: Недостојанствен Ђукановићев "одлазак са политичке сцене"

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 19. мај 2010.

У сусрет локалним изборима у Црној Гори 23. маја, премијер Мило Ђукановић, уједно и шеф владајуће Демократске партије социјалиста (ДПС), је у више наврата током предизборне кампање изнео по неким оценама крајње провокативну оптужбу на рачун Србије. Лидер опозиционе црногорске странке, Нове српске демократије, Андрија Мандић је описао ову изјаву као "недостојанствен" Ђукановићев "одлазак са политичке сцене".

Рекао је да је црногорски опозициони блок "склепан у кабинету једног од саветника" председника Србије Бориса Тадића - и очекивано, ова оцена је наишла на оштре реакције црногорске опозиције.

ДПС остаје при тврдњи коју је изнео премијер Ђукановић, у странци председника Тадића она је изазвала негодовање а неки београдски аналитичари је описују као "ништа озбиљно".

Потврда оцене у Пљевљима

Пошто је на трибини крај Подгорице у недељу остао недоречен, црногорски премијер је у Пљевљима само дан касније прецизирао на кога мисли кад износи оптужбе на рачун сарадника председника Србије.

Мило Ђукановић је рекао да је Младен Ђорђевић, саветник председника Тадића, тај који помаже опозицију у Црној Гори и дадао да то ради с циљем да се купи “политичка сервилност” у тој земљи.

Тако се, преко државног руководства, Србија меша у унутрашњи политички живот суверене суседне државе Црне Горе, закључио је изричито премијер Ђукановић у говору одржаном у Пљевљима.

Црногорска опозиција очекује смену власти

Поводом ове изјаве, лидер опозиционе црногорске странке, Нове српске демократије, Андрија Мандић у разговору за BBC је описао ову изјаву као "недостојанствен" Ђукановићев "одлазак са политичке сцене".

"Ја сам лично очекивао да ће он достојанственије да оде са политичке сцене јер сви показатељи су на страни опозиције. Опозиција је сигурна у (своју) изборну побједу. Кључно питање је: зашто је он то баш морао да уради у Пљевљима ... која су постала нажалост симбол колумбијског нарко клана који је дјеловао на простору читаве Европе", каже Андрија Мандић.

Ђукановићева странка остаје при реченом

Судећи према ономе што портпарол владајућег ДПС-а Рајко Ковачевић каже, изјава премијера Црне Горе и лидера те странке није резултат тек предизборне реторике.

"Ја мислим да је предсједник Ђукановић на промотивном скупу у Пљевљима више него аргументовано говорио на ту тему, и потпуно је јасна ситуација коју не могу побити троијица лидера који видим од данас покушавају такву аргументацију оспорити са некаквим немуштим изјавама. Али, у сваком случају смо указали на одређене елементе који су евидентни и који значе учешће односно инволвирање људи из блиског оркужења предсједника Тадића у сам изборни процес. Врло јасно је саопштено и име господина Ђорђевића и његове активности које је он проводио у тој 'помоћи' удруженој црногорској опозицији", рекао је портпарол ДПСа.

Одлучан деманти из Тадићевог кабинета

На реакцију српских званичника није се чекало дуго. У кабинету председника Тадића кажу да наводи црногорског премијера апсолутно не одговарају истини.

У разговору са BBC-јевим београдским дописником, то истиче и портпаролка Тадићеве ДС, Јелена Триван, чији је лидер “прозван”.

"Али ја нећу да идем даље и подгревам заоштравање својим тумачењима шта је мотивација ових напада на Србију. Такво заоштравање није пре свега у интересу народа који у нашим државама живе. Радије ћу подсетити на чињеницу да је управо председник Тадић први честитао независност Црне Горе и потрудио се да у новонасталим околностима успостави неке нормалне односе на добробит људи. И данас то чини наша влада покушавајући да у неким животним питањима нађе облике сарадње - као што су полиција, правосуђе и слично", поручила је ова висока званичница ДС-а.

Мање дипломатског такта показала је Нада Колунџија шеф посланика владајућих странка у републичком парламенту Србије.

Колико је изјава значајна?

Ван политичке сцене, изван кругова званичника и страначких представника, коментари на Ђукановићеву изјаву су прилично ретки.

Александар Попов из НВО Игманске иницијативе, сматра да свему не треба придавати великог значај.

"Једноставно, тешко је поверовати у ту причу. Ја мислим да она није реална и да је намењена за унутрашњеполитичке сврхе сад, током ове кампање за локалне изборе у Црној Гори. Мислим да нико из кабинета председника Тадића не би ишао дотле, нити да је црногорској опозицији сад потребно неко да буде ментор и да их позива на уједињење и на неке програмске заједничке циљеве", сматра политички аналитичар из Србије, Александар Попов.

Сем тога, Попов не сматра да су, недавно отказивање посете председника црногорског парламента Ранка Кривокапића Србији, као ни оптужбе које и званични Београд шаље на рачун Црнре Горе - у вези са случајем Шариц, могли да буду повод за Ђукановићеве иступе.

Јелена Триван из Тадићеве ДС, рекла је поводом навода о везама најновије варнице у односима две владе са случајем Шарић - да не види разлога да се таква веза успоставља.

"Те две ствари је просто бесмислено везивати. Кад је реч о посети Кривокапића, председница парламента (Србије) је више пута рекла да је реч о њиховом техничком неспоразуму и да ће до посете доћи. Те у том смислу не видим разлог да она на такав начин изазове оволике страсти. А с друге стране, Србија води акцију против организованог криминала која је регионалног карактера, која је европског карактера. Читав регион и читав свет њој на тој акцији аплаудира. Та акција на концу може да помогне и Црној Гори и свакој земљи у региону да њени грађани слободније живе, без мача организованог криминала и мафије", сматра Јелена Триван.

Локални избори у Црној Гори су заказани за 23. мај, а гледано из визуре овог случаја, чини се сасвим изгледним да ће на српско-црногорске односе и после ових избора, падати сенка сумње.

(BBC)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер