Početna strana > Hronika > Andrija Mandić: Milo Đukanović i njegova Vlada su činom priznanja lažne države Kosovo počinili jednu od najvećih izdaja u istoriji
Hronika

Andrija Mandić: Milo Đukanović i njegova Vlada su činom priznanja lažne države Kosovo počinili jednu od najvećih izdaja u istoriji

PDF Štampa El. pošta
sreda, 10. oktobar 2018.

 Povodom desetogodišnjice od kako je Vlada Crne Gore donijela sramnu odluku o priznalju lažne države Kosovo* oglasio se predsjednik Nove srspke demokratije Andrija Mandić, koji je ocijenio da je aktuelni režim tim činom počinio jednu od najvećih izdaja u istoriji.

„Tog 10. oktobra 2008. godine Milo Đukanović i njegova Vlada, priznali su lažnu državu na teritoriji južne srpske pokrajine Kosovo i Metohija. Takođe, juče se navršilo i 84. godine od atentata na viteškog kralja Aleksandra Karađorđevića, čije je ubistvo dalo zamah narastajućim nacističkim i fašističkim snagama u Evropi. Ova dva strašna događaja režirana su od strane istih centara moći koji su čitav 20.vijek radili na uništavanju srpskog naroda i njegove države„, istakao je Mandić za portal IN4S.

On je dodao, da je činom priznanja lažne države Kosovo*, Vlada Crne Gore 2008. godine pogazila državnost Kraljevine Crne Gore koja je iznikla na Kosovskom zavjetu i koja je oslobodila Kosovo i Metohiju 1912. godine zajedno sa vojskom Kraljevine Srbije koju je predvodio upravo Aleksandar Karađorđević.

„Isto tako, zvanična državna politika današnje Crne Gore, obračunava se sa jedinim kraljem koji je rođen na Cetinju, uzimajući za glavne perjanice u tome poslu upravo njegove Cetinjane. Sramota je da sugrađani kralja Aleksandra, koji je prošao Albansku golgotu, Krf, probio sa svojom vojskom Solunski front i oslobodio i ujedinio ove prostore, danas više baštine tradiciju Josipa Broza, odlikovanog kaplara iz 42. domobranske divizije austro-ugarske vojske, poznatije kao Vražja divizija, koja je po Mačvi na najmonstruoznije načine ubijala žene, djecu i starce. Ta ista divizija je 1916.godine osvojila Lovćen a njen komandant, sunarodnik Josipa Broza, general Stjepan Sarkotić svojoj plemićkoj tituli pridodao ,,fon Lovćen“,naglašava Mandić.

Inače, dodaje on, general Sarkotić je osnovao ustašku organizaciju, a na tom mjestu ga je naslijedio Ante Pavelić, glavni poslodavac Sekule Drljevića, autora himne današnje Crne Gore.

„Kralj Aleksandar je volio svoje Cetinje i od njega napravio centar regiona od Raške do Dubrovnika i od Peći do Mostara, dok je taj austro-ugarski kaplar izmjestio sa Cetinja sve, a Podgoricu čije je bombardovanje naručio od saveznika ponizio davajući joj svoje ime. Taj švapski podoficir, koji je jedini primjer u istoriji da je jedan vojnik postao vrhovni komandant neprijateljske vojske, je i započeo proces separacije Kosova i Metohije od Srbije i trasirao put kojim danas idu privremene vlasti na Kosovu i Metohiji a koji prati i režim u Crnoj Gori„, ocjenjuje Mandić.

On naglašava da zato i ne smatraju da je slučajno, „da godišnjice ova dva tužna događaja u kalendaru idu jedna za drugom, jer se u potpunosti nadovezuju“.

„Čvrsto vjerujemo da će doći dan kada će se poništiti priznanje lažne države koje je sramota Crne Gore i da će se Crna Gora uključiti u borbu za spas Kosova i Metohije i povratak spomenika našeg viteškog kralja u onim mjestima u Crnoj Gori gdje su se oni nalazili. Nova srpska demokratija će dati puni doprinos ostvarenju ovih ciljeva. Na to nas obavezuju sjeni kralja Nikole i njegovog unuka, rođenog Cetinjanina, kralja Aleksandra koji su posle vjekova ropstva Kosovo i Metohiju zajedno oslobodili 1912. godine“, zaključio je Mandić.

DNP: Izdaja Crne Gore

Demokratska narodna partija, takođe, smatra da je prije tačno 10 godina, crnogorska vlast donijela sramnu odluku o priznanju lažne države Kosovo* kako bi se dodvorila tvorcima separatističkog terorizma i unošenja nestabilnosti i tenzija na Balkanu.

„Ako imamo u vidu da je i aktuelni premijer Duško Marković priznao da su u tom trenutku znali da je 85 posto građana protiv priznanja onda je apsolutno jasno da je odluka donijeta suprotno volji većine i interesima Crne Gore, zbog čega je izbjegnuto i referendumsko odlučivanje. Vlada je podlegla spoljnjem pritisku onih kojima je odgovaralo proizvodnja tenzija i sukoba zarad ostvarivanja svojih geopolitičkih interesa čime je vlast DPS-a potvrdila svoj marionetski karakter i inferiornu poziciju“, kazao je potparol DNP-a Nikola Jovanović.

On dodaje, da je mišljenje građana po ovom pitanju i dalje nepromijenjeno, te da ubjedljiva većina nije saglasna sa odlukom tadašnje Vlade da se prizna „teroristička tvorevina na jugu Srbije kao provizorijum koji prvenstveno služi kao vojna baza i siguran poligon zapadnih sila“.

„Taj sraman čin ne predstavlja samo zabijanje noža u leđa Srbiji već i izdaja Crne Gore jer je opšte poznato da je Metohija bila sastavni dio stare crnogorske države. Oni koji su nas tada ubjeđivali da je pitanje Kosova završeno najbolje demantuje činjenica da ni 10 godina nakon toga nije postignut dogovor između Srba i Albanaca, kao ni u međunarodnoj zajednici i da rasplet kosovskog čvora tek predstoji, a za svo ovo vrijeme Kosovo* nije postalo članica UN i po pravilima međunarodnog prava se ne može smatrati priznatom državom. Za svo ovo vrijeme imamo sukobe na toj teritoriji, blokade, skrnavljenje crkava i hramova, progone i pogrome, ozbiljno kršenje ljudskih prava i sloboda kao i politička ubistva među kojima je poslednje ubistvo Olivera Ivanovića koje predstavlja klasičan politički atentat na slobodu i prava Srba“, naglašava Jovanović.

Koliko je pogrešan bio potez o priznanju tzv države Kosovo*, dodaje Jovanović, najbolje pokazuje ponašanje albanskih političara koji su atakovali na teritoriju Crne Gore i koji su prelazili granične prelaze sa namjerom da postavljanjem zastave Albanije markiraju dio Crne Gore kao svoju teritoriju.

„Jednostrano proglašenje nezavisnosti na teritoriji Srbije je otvorilo Pandorinu kutiju koja još dugo vremena neće biti zatvorena i pogrešna odluka o nelegitimnom priznanju se obija o leđa i Crnoj Gori. Zbog ispravljanja teške sramote i skidanja ljage sa Crne Gore, pokrenuta je široka akcija prikupljanja potpisa za Inicijativu za poništenje Odluke Vlade Crne Gore o priznanju tzv.nezavisne države Kosovo*, koja je podstaknuta činjenicom da je ova odluka nelegitmna i da ne odražava volju većine građana“, naglašava Jovanović.

Prema njegovim riječima, činjenica da pojedine države koje su članice Ujedinjenih nacija povlače priznanja tzv države Kosovo* potvrđuje da su nastupile nove okolnosti u međunarodnoj zajednici koje i Crna Gora treba da uvaži, u prvom redu poštujući volju većine građana.

Silom protiv naroda

Podsjećamo, nakon što je prije deset godina Vlada Crne Gore priznala Kosovo* dio opozicije i nezadovoljni građani organizovali su protest na platou ispred Skupštine Crne Gore, gdje okupilo se više hiljada pristalica.

Policija je razbila demonstrante na platou ispred crnogorskog parlamenta, ali su se sporadični incidenti nastavili u okolnim ulicama.

Do sukoba je došlo neposredno po završetku protesta kada je iz mase u pravcu zgrade parlamenta bačeno nekoliko eksplozivnih naprava, na šta je policija uzvratila bacanjem suzavca.

Crnogorska opozicija tada je zahtijevala da Vlada Crne Gore do 15.oktobra. 2008. do 11 časova povuče odluku o priznavanju nezavisnosti Kosova*, a da Skupština raspiše referendum na kom će se građani izjasniti da li su za priznavanje Kosova* ili ne. 

Istorijske, kulturne, duhovne i sve druge činjenice za režim Mila Đukanovića bile su nevažne, da bi ispunio dug prema Zapadu i ambasadama koje ga kontrolišu, zaboravio je i na svoje riječi.

„Na Kosovu je napadnuta Jugoslavija. Kosovo je bedem srpskog i crnogorskog naroda, koji ne može pasti dok je nas i pokoljenja naših potomaka. Nebrojano puta smo rekli: Kosovo se mora braniti svim sredstvima…

Ne može se mahati grančicama mira dok se srpski narod kolje, masakrira, siluje, dok im se pale kuće i uništavaju imanja, samo zato što su Srbi. Rat se ne dobija dezerterstvom, već mobilizacijom…

Crnogorci su ponosni na srpsko porijeklo i crnogorsku državnost, na slavnu istoriju srpskog naroda. Zato i vjerujemo u zajedničku budućnost i prosperitet„, govorio je nekada Đukanović.

(IN4S)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner