Хроника

Андрија Мандић: Без конкретног договора о реконструкцији Владе Црне Горе. Милош Конатар: Влада ће функционисати и ако не буде договора

Штампа
среда, 06. октобар 2021.

Предсједник Нове Андрија Мандић казао је да Парламентарна већина није постигла конкретан договор.

Истакао је да 38 посланика има исти став а три посланика УРЕ другачији.

"Ако се не постигне договор, ту је народ да да свој суд", казао је он.

Мандић је казао да је премијер дао предлог који није обавезујући за парламентарну већину, саопштавајући да му је прихватљиво што год се договори парламентарна већина.

"То је оно што рачунамо да је један конструктивни прилог премијеров и Владе, али парламентарна већина и поред напора који смо уложили ми из ДФ-а и Демократске Црне Горе, да постигнемо конкретан договор у складу са оним што је било сугерисано од других политичких чинилаца парламентарне већине - да ће ако се договоре ДФ и Демократе, то сви прихватити. Нажалост, испоставља се да договор који смо дуго покушавали да успоставимо, није прихватљив у овом тренутку посланицима УРЕ", рекао је Мандић.

Он је казао да је премијер на састанку саопштио да странке могу да узму у обзир тај папир, а и не морају, већ могу да имају своје предлоге:

"Најважнији циљ је да се постигне договор".

"У овом тренутку се не види излаз", рекао је Кнежевић

Милан Кнежевић је рекао да није тајна шта је премијер предложио јер је то саопштио раније у саопштењима.

"У овом тренутку се не види излаз", рекао је Кнежевић.

Кнежевић је рекао да је премијеров предлог тек једна од основа које треба надограђивати.

"Без обзира што смо направили огромне уступке да прихватимо реконструкцију, иако смо се залагали за нову Владу, у овом тренутку имамо чињенично стање да је 38 посланика парламентарне већине на једној а троје посланика УРЕ на другој. Дајемо предност договору, али ми се чини да се у овом тренутку не види излаз из ове ситуације", рекао је Кнежевић.

Предсједник Социјалистичке народне партије Владимир Јоковић је рекао да је премијер предложио да Влада има 16 министарстава и три потпредсједничка мјеста.

Дијелиће се, како је казао, Министарство просвјете, Министарство капиталних инвестиција и Министарство јавне управе.

Јоковић је рекао да вјерује да је кроз још неколико етапа преговора могуће доћи ро рјешења о реконструкцији Владе.

Бранко Радуловић (ПзП) је рекао да га радује да су свјесни кризе у којој је држава и да ће бити главни актери за њено рјешавање.

Он је казао да је разговарано да нова влада треба да почива на демократским начелима и да онај ко има највише мандата има и највећу одговорност.

Радуловић је казао да је сугерисао премијеру да разговара са партијама мањина.

Рекао је да у првом кораку постоји задовољавајући заједнички именитељ, који се огледа у премијеровом драфту, о коме ће се партије изјаснити.

Рад у влади значи крвнички рад

"Свјесни смо тога да још није почела демонтажа тоталитарног система.... Договорили смо се да та нова, реконструисана Влада почива на демократским начелима. То значи да се уважи онај ко је најјачи, онај који носи највећу политичку јачину, да у новој Влади има не највећи број фотеља, него понајвећу одговорност", рекао је Радуловић.

Он је казао да ко мисли да у Влади треба остварити неке личне привилегије, “грдно се вара” и не треба ни да станује ни на политичкој, ни на укупној друштвеној сцени Црне Горе.

“Рад у влади значи крвнички рад... Сложили смо се да морамо имати реформске процесе. Потенцирам комуникацију у парламентарној већини, овако више не иде”, рекао је Радуловић.

Он је казао да онај ко сада није за пуну сагласност, можда ће бити практичнији уколико владу на принципијелним основама, прошире са пет посланика мањина.

“Тада ћемо имати 46, па онај један или они тројица, биће врло паметнији и прагматични у таквој ситуацији”, казао је Радуловић.

Срђан Павићевић (ЦИВИС) је рекао да је данас скоро све што је премијер предложио било прихватљиво али да се бије битка да ли ће влада бити влада експерата или политичара.

Он је рекао да УРА још инстистира да у влади буду експерти који нису политички обиљежени, али да је убијеђен да ће на крају побиједити општи интерес.

Предсједник Праве Марко Милачић рекао је да им је дат рок да до 8. октобра дају ставове о изнијетом предлогу, а да до 10.сви имају изнијет став.

Он је казао да је став Праве да је квалитет критеријум да ли ће неко бити у Влади.

"Уцјене нису рјешење ни за шта... Позивам колеге из УРЕ да дођемо до компромиса".

У драфту премијера је, како је рекао Милачић, наведено да треба да дијели и министартво екологије и урбанизма.

Навео је да га не радује што се из одређених структура говори језиком уцјена:

"За Праву и за мене лично прихватљив је сваки аргумент, осим аргумената уцјена. Ако је 38 посланика дошло до скоро заједничког става да треба доћи до реконструкције која би могла да укључи и људе из политичких субјеката, ако је ту могућност отворио и премијер, онда свако онај који буде против тога, треба да се суочи са грађанима и објасни због чега је против те огромне већине", рекао је Милачић.

Милош Конатар (УРА) је казао да иницијални предлог ДФ и Демократа не обавезује ГП УРА и нема њихову подршку, а премијеров данашњи драфт јесте нешто о чему могу разговарати на принципијелној равни.

Он је казао да не могу одлучивати да ли неко министарство треба подијелити без конкретне анализе да ли то министарство у оваквом облику може да функционише.

"Инсистирао сам да било какав предлог за реконструкцију, промјену структуре, мора произаћи из анализе рада владе, да видимо на основу мјерљивих параметара, који су министри остварили резултате, који можда нису, да ли нека министарства треба раздвојити или нека спојити или увести нова”, казао је Конатар.

Поновио је да ће премијер подржати предлог за реконструкцију ако га подржи 41 посланик, али да нема договора око 41 посланика у Скупштини.

“Ово је документ који је тема за размишљање, могући и излаз из политичке ситуације”, рекао је Конатар.

Он је казао да ако не буде договора о реконструкцији Влада наставља да функционише, све док јој се не изгласа неповјерење.

Нико није рекао да је Абазовић као експерт и нестраначка личност у Влади, већ као плод договора партија када се партија формирала

“То није повезано са предлозима за или против реконструкције”, рекао је Конатар.

Он је рекао да је позиција потпредсјендика Владе Дритана Абазовића једна од три политичке функције које су подијељене након избора, као што је политичка функција премијера и предсједника Скупштина.

"Нико није рекао да је Абазовић као експерт и нестраначка личност у Влади, већ као плод договора партија када се партија формирала".

Генерални секретар Демократа Борис Богдановић казао је да није чуо опречне ставове у односу на другу фазу предлога премијера - структуре реконструисане владе.

Истакао је да нису ишли у друге детаље на састанку, осим да Влада има 16 министарстава и три потпредсједника.

"Вјерујем у договор кад је у питању друга фаза.Вјерујем да ће колеге схватити да ово није борба за функције, ...него за разрјешење кризе извршне власти".

Богдановић рекао је да ако имају страначки Тужилачки савјет имају пресликано стање које је било претходних 30 година.

"Да умјесто једног Миливоја, имамо другог из другог политичког субјекта”.

Он је појаснио да када се постигне консензус у односу на предлог око структуре реконтруисане 42. Владе, онда ће разговарати о моделу те владе.

"Прва фаза су принципи, око којих смо се сви сагласили. Сад треба да се усагласимо око структуре реконструисане владе, трећа фаза је модел те реконструисане владе и четврта- кадровска структура владе”, рекао је Богдановић

Истакао је да се Тужилачки савјет може формирати за неколико дана, али да је проблем што се инсистира на страначком Тужилачком савјету, а нестраначкој Влади.

Премијер Здравко Кривокапић данас је у Влади разговарао са представницима парламентарне већине.

На састанку су били Милош Конатар (ГП УРА), Срђан Павићевић (ЦИВИС), Борис Богдановић (Демократе), Миодраг Лекић (Демос), Милан Кнежевић (ДНП), Андрија Мандић (НОВА), Бранко Радуловић (ПЗП), Максим Вучинић (Радничка партија), Марко Милачић (Права), Владимир Јоковић (СНП) и Горан Даниловић (Уједињена).

(Вијести)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]