четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андреј Пленковић на обележавању "27. годишњице страдања Вуковара": Мирна реинтеграција кључна оставштина Фрање Туђмана; Нема амнестије ратних злочина
Хроника

Андреј Пленковић на обележавању "27. годишњице страдања Вуковара": Мирна реинтеграција кључна оставштина Фрање Туђмана; Нема амнестије ратних злочина

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 18. новембар 2018.

 Премијер Хрватске Андреј Пленковић је у Вуковару, где се обележава 27. годишњица страдања тог града, изјавио да треба отворити и странице помирења.

"Дошли смо у 20. Колону сећања да изразимо поштовање према жртви хрватских бранитеља, свих који су дали живот за слободну, демократску Хрватску, према жртви града Вуковара, симбола Домовинског рата, свима који су уткали све што су имали у будућност Хрватске и свих нас који данас живимо у њој", рекао је Пленковић новинарима.

Он је поздравио јучерашњи долазак у Вуковар председника Српског народног већа и Самосталне демократске српске странке Милорада Пуповца.

"Уочи Дана сећања рекао сам да је добро да Милорад Пуповац дође у Вуковар. Послао је поруку пијетета, поштовања према жртви Вуковара. Свака комеморација треба подсетити на истину, на поштовање према жртвама, али треба отворити и странице према будућности, странице помирења, суживота", рекао је Пленковић.

Он је оценио да је "мирна реинтеграција" једна од "кључних оставштина" првог председника Хрватске Фрање Туђмана. Премијер је додао да је процес помирења и суживота "тежак процес".

Што се тиче процесуирања ратних злочина, пре свега за злочине почињене у Вуковару, Пленковић је рекао да "нема амнестија код ратних злочина" и подсетио да "ратни злочин не застарева".

Председник Сабора Гордан Јандроковић рекао је да је порука из Вуковара и Хрватској и свету да је рат најгоре решење сукоба.

"Хрватски народ је у Вуковару показао јунаштво, спремност на жртву, храброст, спремност да се бори за своју слободу и домовину, и без обзира на сву трагедију ово је у коначници била једна велика победа. То је била битка која је пресудила, која је одлучила и довела до коначне победе Хрватске у Домовинском рату", рекао је Јандроковић, пренела је агенција Хина.

Дан сећања на жртву Вуковара 1991. и 27. годишњицу страдања тог града почео је скупм код вуковарске болнице, одакле је традиционано кренула Колона сећања централним градским улицама до Меморијалнога гробља жртава из Домовинског рата.

Дан раније Вуковар је посетио председник СДСС Милорад Пуповац који је заједно с председницом удружења "Против заборава", Марицом Шератовић пустио венац низ Дунав и потом положио венац код споменика на Меморијалном гробљу жртава из Домовинског рата.

"С најдубљим саосећањем положли смо венац, како за страдале грађане Вуковара хрватске националности, тако за страдале грађане Вуковара српске националности. Учинили смо то јер је то израз најдубљих наших моралних осећаја, упркос поделама у овом граду и у овој земљи“, рекао је Пуповац окупљеним новинарима.

У Вуковару се обележава 27. годишњица страдања тог града у који су после тромесечне опсаде ушли припадници тадашње Југословенске народне армије (ЈНА) и српских паравојних формација.

И ове године обележавање Дана сећања на вуковарске жртве 1991. године одвија се под слоганом "Вуковар- место посебног пијетета".

Вуковар је 1991, од августа до новембра, 87 дана био под опсадом ЈНА и паравојних српских формација. По подацима вуковарске болнице, током тромесечне опсаде погинуле су 1.624 особе, а рањено више од 2.500. Око 5.000 људи одведено је у логоре у Србији, а из града је протерано око 22.000 Хрвата и осталих несрба.

Из вуковарске ратне болнице ЈНА је извела рањенике, међу којима су били и цивили, који су убијени на Овчари у ноћи од 20. на 21. новембра 1991. Из масовне гробнице на Овчари ексхумирано је 200 особа, а још се трага за посмртним остацима њих 70-так.

Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић и ове године је у Вуковар, на обележавање Дана сећања, дошла у такозваним “зенгама”.

То су полудубоке ципеле које су носили припадници хрватске паравојне формације "Збор народне гарде".

Као и прошле године, она се појавила у златно-жутим полудубоким ципелама са дебелим ђоном, уз објашњење да тиме жели да поручи да су Вуковару потребна "радна места за бољу будућност". 

Такву обућу, носили су припадници Збора народне гарде Хрватске (скраћено "Зенге") и сви ратни ветерани, у време СФРЈ производила је чувена фабрика обуће у "Борово", код Вуковара.

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер