среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андреј Нечаев: Следи дуга и напета борба за место новог директора ММФ-а
Хроника

Андреј Нечаев: Следи дуга и напета борба за место новог директора ММФ-а

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 17. мај 2011.

ММФ прети промена коња на одморишту

Европски медији који су до прошле недеље предвиђали успех будућем кандидату за председника Француске Доминику Строс-Кану, моментало су се претворили у хорове ожалошћених. Чак ако његова кривица поводом оптужбе за силовање правно не буде доказана, политичка каријера директора ММФ уништена је неповратно. Треба ли сада очекивати неке последице по Фонд? Или по ЕУ, где је Строс-Кан успешно вршио улогу кризног управника? Тему наставља аналитичар Сергеј Гук и експерт, бивши министар економије РФ, а сада председник банке Руска финансијска корпорација Андреј Нечаев.

Руководство ММФ ограничило се лаконском изјавом: Фонд остаје потпуно делотворан. Практично дословно ову формулацију је поновио и министар финансија Немачке Волфгант Шојбле уочи састанка колега из Екофина у понедељак. На овом заседању Савета ЕУ  Строс-Кана који је испао из игре представљаће, како је наведено, његов заменик – Египћанска Немат Шафик. Изгледа да разлике нема. Ипак...

Компетентност Строс-Кана као економисте, његов углед опште су признати. Одсуство лидера управо у периоду финансијске кризе приликом доношења доста спорних одлука за ЕУ осетан је губитак за ММФ. Ако је око кредита од 80 милијарди за Португалију све више или мање јасно и усаглашено, грчка је једначина са више непознатих.

За задатак на радикалном смањењу буџетских трошкова она је добила јединицу. Приватизацију државне имовине Атина одуговлачи. ММФ је већ припретио да ће казнити Грчку кочењем наредне транше од 12 милијарди без које влада неће моћи да исплати плате и пензије у јуну. Али и то је у контексту већих глобалних проблема. Задуженост земље до краја године прети да достигне невиђене висине – 158% националног бруто производа. И то при паду производње који се наставља и смањењу пореских доприноса. Више од 80% учесника светских финансијских тржишта при таквим показатељима сматра земљу банкротираном. Питање је само шта да се ради? Као са кофером без дршке: ни да се баци, ни да се носи. Став Строс-Кана сада би управо био важан.

Мишљење експерта Андреја Нечаева:

„Што се тиче ММФ, као институцију чија је улога порасла што је делимично заслуга и Строс-Кана, кардинално се ништа неће променити. Али, наравно, предстоји тежак период. Ако се оптужбе потврде и Строс-Кан буде морао да напусти дужност, мислим да ће се водити дуга и врло напета борба за председничку фотељу.“

Немачки Ханделсблат предвиђа: неочекивано слободно место може да убрза процес истискивања Европљана са престижне дужности. Земље као што је Кина стичу све већи ауторитет у ММФ. Пре годину дана они су од ЕУ преузели два од 8 места извршних директора. И сада могу да блокирају кандидатуру Европљанина. Да ли је то реално?

„Формално у статуту ММФ није записано да ће на његовом челу бити Европљанин. Али то је традиција. И мени се из неког разлога чини да ће се она очувати. Тим пре што је ту важан став САД. И тешко да ће САД, а оне и даље играју прву виолину у ММФ, пристати на кандидатуру представника трећег света. Макар са великим утицајем у светској економији. Овај фактор ће за њих бити додатни аргумент против. Зато мислим да ће кандидат бити из Европе. Највероватније ће то бити Гордон Браун. Али за сада је то само претпоставка.“

Што се тиче ЕУ, наравно, тржишта сада врло осетљиво реагују на свакакве догађаје. За Европу је ова вест негативна. И највероватније у краткорочном периоду она ће се одразати на известан пад курса евра.

У низу европских медија, пре свега француских, садрже се назнаке да је прича око силовања изграђена ради дискредитације Строс-Кана као претендента на Јелисејску палату.

„Прича делује прилично чудно. Али, са друге стране, мислити да су тамо умешани прсти Јелисејске палате је супертеорија завере у коју не верујем. Можда постоји елемент провокације или превеликог притиска пре са америчке стране. Не мислим да су то некакве унутарполитичке ствари Француске.“

ММФ на форуму Екофина започетом у понедељак не игра другоразредну улогу. Трећина финансијске помоћи која се пружа Грчкој, Ирској и Португалији, окорелим у дуговима, стиже из управо из ММФ-а. И одсуство на овом високом састанку Строс-Кана не може да се не осети.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер