петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андреј Ивањи: Србија мора да се определи – или Косово или ЕУ, једно искључује друго
Хроника

Андреј Ивањи: Србија мора да се определи – или Косово или ЕУ, једно искључује друго

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 13. мај 2022.

Уредник портала Време Андреј Ивањи каже за Н1 да је увек било јасно да "ако грађани Србије желе да земља буде у ЕУ, мораће да бирају између Косова и ЕУ", односно "и Косово и ЕУ то никад није ишло, а сада у овом глобалном сукобу, што јесте сукоб у Украјини, не можеш бити неопредељен, не може и Русија и Исток и Запад".

Он у Новом дану истиче да је један од великих проблема Србије тај да „постоји тај наратив за споља да је наш спољнополитички приоритет европски пут, а истовремено сви таблоиди и медији са националном фреквенцијом су ширили проруску и антиевропску политику“.

"Зато је то проблем како да објасниш људима да хоћеш да уведеш санкције тој Русији која нас све време штити. Одлука да Србија не призна независност Косова, дакле територије на којој нема никакве ингеренције - или таква позиција до краја или улазак у ЕУ, једно искључује друго", поручује Ивањи.

Додаје да је Србија себе "довела у ситуацију да не води политику из убеђења, него да реагује на притиске са лева и десна".

"То је довело до тога да Србија нема ниједног јединог савезника у свету, осим Орбанове Мађарске. Русија јесте била прави савезник Србије, међутим, у овој ситуацији, ако се Србија прикључи захтевима ЕУ и САД, ко су јој савезници?! Хоће ли Србија постати савезник Запада?! Они ће рећи - 'успели смо да их утерамо, али им не верујемо'", оцењује Ивању.

Сматра да је Србија могла да води ту "чудну имитиацију Титове политике несврстаних" док није била важна.

"У овом тренутку више ништа није неважно, Србија се вратила у фокус, зато што је једна флека у Европи, као руска интересна сфера, постала је важна и зато тај притисак расте", наводи он.

Додаје такође да не памти да је Немачка вршила тако јак притисак на неку земљу, као што сад врши на Србију, посетама бројних високих званичника, а онда и одласком председника Србије Александра Вучића у Берлин, све у кратком року.

"Врло је јасно да се тражи да се реши питање Косова, а то значи признање независности Косова", указује Ивањи.

Говорећи о захтеву Косова да уђе у Савет Европе (СЕ), каже да је то још један преседан - да земља која није међународно призната постане чланица СЕ.

"Али у овако ненормалним глобалним односима, биће још много преседана, присуствујемо серији преседана", оцењује Ивањи и додаје да није изненађење што су власти у Приштини покушале да искористе ситуацију која је настала руском инвазијом на Украјину и поднесу захтев за чланицу СЕ, као и да рачунају са већином у том европском телу, јер 36 од 41 чланице је признало Косово.

А шта мисли ко ће бити у саставу нове владе, Ивањи каже да је "Вучић веома искусан политичар, он у сваком случају хоће да има исту коалицију и у Београду и на републичком нивоу, а са ким ће правити власт на републичком нивоу још не зна, и зато се одуговлачи у Београду".

Додаје да је проблем СПС, који је "проруска партија, са добрим политичким односима у Москви, можда и економским" и питање је "да ли би СПС био прихватљив за западне партнере који захтевају да Србија уведе санкције Русији“.

(Н1)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер