четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андреа Лоренцо Капусела: Степен демократије на Косову је низак, корупције висок, а улога ЕУ неадекватна
Хроника

Андреа Лоренцо Капусела: Степен демократије на Косову је низак, корупције висок, а улога ЕУ неадекватна

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 18. април 2015.

Франкфурт -- Степен демократије на КиМ је низак, корупције висок, а улога ЕУ неадекватна, сматра бивши директор економског одељења Међународне цивилне канцеларије на КиМ.

Андреа Лоренцо Капусела је истрагу у вези оптужби за корупцију у Еулексу назвао "олујом у шољици чаја".

Било би занимљиво знати зашто су упркос толиком политичком и финансијском улогу, УН и ЕУ на Косову оствариле тако мало, каже Капусела у интервјуу франкфуртским "Вестима", најављујући своју књигу у којој се бави том темом.

"Један од главних неуспеха међународне заједнице јесте што није учинила довољно да ојача демократију на Косову. Урадила је мало више на писању закона, али су они заобилажени када су били незгодни", оценио је он.

На констатацију да је утисак да су функционери ЕУ и САД помогли цветању корупције, да су први избегавали законе, Капусела је казао да можда они нису били први који су заобилазили законе, али да су дозволили косовској елити то да ради.

"На пример, прошле године један европски амбасадор признао је да је у 2010. години међународна заједница затворила очи на изборну превару. Међународна заједница није могла да уради ништа горе за развој косовске демократије него да затвара очи пред манипулацијама у великим размерама првих општих избора од проглашења независности", нагласио је он.

Упитан да ли има међу тим представницима ЕУ и САД оних чији би рад правосуђе требало да истражи, Капусела је одговорио да не зна никог, осим можда бившег америчког амбасадора.

"Не због тога што сам сигуран да је он учинио нешто противзаконито, али на основу онога што је изашло у штампи о њему било би паметно да његова влада пажљиво погледа шта је он радио на Косову. Сасвим је вероватно да је међу више хиљада међународних званичника, који су служили на Косову неко можда користио свој положај за личну добит", рекао је он.

Капусела је уверен да је било неколико случајева и да мисли да један званичник УН побегао са неколико милиона евра.

За истрагу о наводима бивше тужитељке Марије Бамије о корупцији у Еулексу каже даје то била "олуја у шољици чаја" и прилично несрећна истрага, јер су оптужбе биле сметња главном проблему, а углед оних које је оптужила непотребно је потамљен.

"Никада нисам сматрао њене оптужбе веродостојним, написао сам и зашто. Извештај Жан-Пол Жака их је углавном одбацио, закључивши да ни Еулекс ни Брисел нису настојали да покрију скандал. Ипак, Жак је пронашао много примера лошег управљања, нестручности и конфузије у начину како је Еулекс изашао на крај са целом афером, што се поклапа са мојом анализом", указао је он.

Што се његове књиге тиче, Капусела је казао да ће је прочитати неколицина која је заинтересована за Косово, а они већ знају да међународна интервенција није успела да оствари своје циљеве, тако да није сигуран да ће нешто променити.

Он се, међутим, нада да ће то отворити дебату, јер без обзира да ли је његова анализа тачна, корисно је разговарати о томе зашто су УН, Запад и ЕУ остварили тако мало упркос толиким политичким и финансијским улагањима.

Књига, према његовим речима, не садржи никакве нове чињенице о корупцији, али указује на многе од њих и нуди тумачење.

"Такве чињенице гарантују истраге, али ниједна о којима сам говорио није истраживана. Еулекс није баш покушавао да сузбија корупцију, а косовски правосудни систем је неспособан да то уради. Не мислим да ће много истрага о корупцији бити отворено јер је Еулекс изгубио извршну власт, али се надам да ће притисак грађана Косова на домаће правосуђе то да промени", закључио је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер