субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Андерс Фог Расмусен: НАТО неће слати копнене снаге у Либију
Хроника

Андерс Фог Расмусен: НАТО неће слати копнене снаге у Либију

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. јул 2011.

Генерални секретар НАТО Андерс Фог Расмусен изјавио је да западна војна алијанса није спремна да у Либију упути копнене снаге.

„То није никаква опција за НАТО. Нисмо спремни да шаљемо копнене снаге тамо. У добу после Гадафија не видимо никакву већу улогу НАТО у Либији. Ту треба водећу улогу да преузму УН”, рекао је Расмусен у интервјуу бечком дневнику „Стандард”.

Говорећи о војној интервенцији у Либији, Расмусен је оценио да је НАТО направио суштински напредак.

„Уништили смо или оштетили више од 2.400 војних циљева. Спречили смо масакр над цивилним становништвом и успешно смо применили мандат УН. Из војне перспектике, операција је до сада била успешна, али, наравно, не постоји никакво војно решење за Либију. Оно што нам треба јесте политички процес у коме ће Муамер ал Гадафи предати власт и ослободити пут за мирољубив прелазак”, нагласио је он.

Расмусен је, упитан када очекује да ће Гадафи одустати од отпора, подсетивши да је интервенција НАТО у Србији трајала 78 дана, навео да не жели да спекулише о роковима.

„Међутим, могу рећи да ћемо наставити све док не буду достигнути војни циљеви, а то је потпуно окончања напада на цивиле, повлачење снага Гадафија у касарне и пун приступ хуманитарне помоћи целој земљи. Када то буде урађено, можемо рећи да је мисија испуњена”, рекао је је он, додавиш да НАТО има сва потребна средства за успешну акцију.

Поводом испоруке оружја из Француске побуњеницима у Либији, Расмусен је казао да то није део НАТО операције, нити њеног мандата.

„Ми смо ту да примењујемо зону забране лета, као и да заштитимо цивиле свим потребним мерама”, нагласио је шеф НАТО-а.

Он је истакао да операција НАТО у Либији не би била спроводљива без подршке САД и упозорио да економска криза у Европи не сме постати безбедносна криза.

„Морамо ујединити наше снаге и водити паметну политику одбране. Многе ствари можемо заједно савладати, што штеди много новца. Међутим, растући проблем је што расте раздор између одбрамбених издатака САД и Европе у НАТО-у”, казао је он.

„После 'Хладног рата' је однос био две трећине према једној, а данас Европљани доприносе само још са 20 одсто. Ако се тај развој даље настави, Европа више неће бити у стању да учествује у међународном управљању кризама”, сматра Расмусен.

„Ради се о будућој снази Европе у међународној политици. Ако Европа не може решавати кризе, онда ће то преузети САД, Кина и друге силе према сопственим стратешким интересима”, рекао је он.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер