петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Анатолиј Капустин: Русија ће имати право да примени санкције уколико Турска прихвати предлог САД о продаји противракетног система С-400
Хроника

Анатолиј Капустин: Русија ће имати право да примени санкције уколико Турска прихвати предлог САД о продаји противракетног система С-400

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. јул 2020.

 Москва -- Русија ће имати право да примени санкције уколико Турска прихвати предлог Америке о продаји противавионских ракетних система С-400.

То сматра председник и члан извршног комитета руске Асоцијације за међународно право Анатолиј Капустин.

Амерички републикански сенатор Џон Тјун предложио је да се реше несугласице између САД и Турске, које су настале због тога што је Анкара купила руске системе С-400, тако што ц́е Америка купити те системе од Турске, наводи се у тексту предлога допуна закона о одбрамбеном буџету САД. Услов куповине је гаранција Анкаре да за добијени новац нец́е куповати војну опрему која не одговара захтевима НАТО-а.

"Тај предлог се у потпуности уклапа у представу 'Ујка Сема' – непринципијелног званичника који све може да купи и прода. Може се предлагати штошта, али је друго питање како ц́е се Турска понашати. Мислим да није у њиховим интересима да пристају на такве предлоге, јер ц́е, наравно, довести до погоршања односа између Русије и Турске, па чак и до примена неких санкција са наше стране", рекао је Капустин, преноси Спутњик.

Како је истакао, ако неко крши међународне обавезе, мора сносити одређену одговорност, а Русија ц́е искористити ту могуц́ност.

"Мислим да то знају и Американци и Турци", прецизирао је стручњак и подсетио да су војни уговори, по правилу, затворени и једнократни, али да вероватно садрже забрану о поновном извозу.

"Приликом склапања било каквих спољнотрговинских уговора увек се постављају одређени услови за коришц́ење производа који купује нека страна. Обавезно постоји услов о ограниченом коришц́ењу на одређеној територији, о неширењу поверљивих питања. Могуц́а су и друга ограничења повезана са предајом патената и других информација, које прате уговор", истакао је експерт.

Према његовим речима, што се тиче конкретног уговора Русије и Турске, он није упознат са његовом садржином, али сматра да су слична питања њиме регулисана, јер се Русија вец́ суочавала са ситуацијом када је још за време Совјетског Савеза испоручивала савезницима наоружање, на пример аутоматске пуше Калашњиков, помагала им је да успоставе производњу, али су понекад заборављали да укључе и ограничења.

"Зато су наши бивши савезници, Бугарска и низ других земаља, производили оружје које је патентирано у Русији, и без наше дозволе су га продавали различитим земљама, чак и у зоне сукоба, где је коришц́ено против нас. Мислим да је то горко искуство узето у обзир", истиче Капустин.

Међутим, предлог америчког сенатора не укључује питање да ли Турска жели и да ли има право на препродају С-400 без дозволе Русије.

Тјун се налази на дужности координатора фракције републиканаца у Сенату САД. Међутим, његов висок положај не гарантује да ц́е републиканци подржати његов предлог.

(Спутник-Б92)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер