четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аналитичари: Сви неспремни за разговор Приштине и Београда
Хроника

Аналитичари: Сви неспремни за разговор Приштине и Београда

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 26. фебруар 2011.

Разговори са Београдом почињу у веома незгодно јер су они Приштини наметнути споља а Косово пролази кроз серију институционалних криза, кажу стручњаци.

Ми улазимо у процес о коме не знамо на којем ће нивоу бити организован, као ни о чему је тачно реч. Тако да не само да Косово није спремно, већ нису ни Србија ни ЕУ. Поред свих њих, можда је Србија најспремнија, јер јој је јасно да током ових разговора жели да подигне питање независности и суверенитета Косова, или питање територијалног интегритета", изјавио је Кренар Гаши из Института за политичка истраживања у Приштини за радио Слободна Европа.

Овај радио наводи да, у време када се очекује почетак дијалога Приштине и Београда, косовска опозиција ставља легитимност нових институција под сумњу.

Радио додаје да су неки најавили и да ће се обратити Уставном суду како би се размотрило да ли је прекршен Устав Косова тиме што је одобрена пауза током тајног гласања посланика у Скупштини Косова за председника Косова.

Публициста Халил Матоши верује да ће се разговори одвијати из два дела, тако што ће први бити претежно техничког каратера, а други и политичког, наводи Слободна Европа.

“Прва фаза ће бити техничког карактера, о питањима која одговарају и Београду и Приштини, тако да ће први део преговора током првих шест месеци тећи без проблема и неће бити супростављања у Скупштини ни од стране опозиције", каже Матоши.

По његовом мишљењу, "у другом делу, током којег ће бити и политичких тема, вероватно ће се ситуација отежати, евентуално уколико Београд буде инсистирао на питању целовитости Косова и територијалног интегритета”.

Амбасадор Сједињених Америчких Држава (САД) на Косову Кристофер Дел изјавио је да дијалог Приштине и Београда не треба да буде о северу Косова јер је статус Косова решен и нема места у дијалогу о техничким питањима за бављење и обнављање дискредитованих идеја као што је подела или промена граница.

Дел је у интервјуу за Радио Слободну Европу, оценио да дијалог Приштине и Београда може бити део процеса обнове међународног угледа Косова.

Како је рекао дијалогом би се показало да је водство одговорно, флексибилно, да је способно да ради са европским институцијама – и, наравно, да ради са Србијом како би поправило квалитет живота грађана обе земље и да побољша добросусједске односе у овом подручју Балкана.

Дел је рекао да је приликом избора председника Косова био посматрач.

"Осим тог присуства, нисам имао никакву улогу у избору председника Косова. Мислим да се особа која је можда најзаслужнија за избор Пацолија сада налази у затвору у Хагу", рекао је он.

Чињеница да се Алијанса за будућност на чијем је челу Рамуш Харадинај, оптужен за ратне злочине, због својих разлога повукла из власти, отворила је пут за Пацолија и омогућила његов избор, оценио је Дел.

Амерички амбасадор сматра и да избор косовске владе и председника одсликава трансформације које су се тамо десиле и оценио да је Косово добило владу "чистих руку".

"Мислим да је интересантно упоредити владу која је изабрана 2008. године уз проглашење независности и садашњу владу. Дошло је до смене генерација. Променио се и фокус, јако је мало ствари које је стара влада оставила новој да решава", рекао је Дел.

(Тањуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер