петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Аналитичари: Косово и економска ситуација највећи изазови пред новом владом
Хроника

Аналитичари: Косово и економска ситуација највећи изазови пред новом владом

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 10. јул 2012.

Београд – Аналитичари сматрају да потписивање коалиционог споразума очекивано, и да су главна питања која стоје пред новом владом економска ситуација и Косово.

Професор ФПН Предраг Симић оцењује да је Србија коначно изашла из стања политичког вакума потписивањем коалиционог споразума између СНС, СПС и УРС.

"Добро је што ћемо вероватно у догледно време имати владу која функционише и која ће се суочити, пре свега са питањима као што су Косово, економска ситуација и низ других питања која већ предуго чекају на одговарајућу политику", рекао је Симић.

Симић је објаснио да нова влада у решавање тих проблема улази са доста скромним ресурсима, поготово на економском плану. 

"Тако да се не може очекивати чудо. Коалициона влада има своју цену добре и лоше стране и надајмо се да ће се остварити пароле о департизацији и дефеудализацији, које смо чули од појединих партија у предизборној кампањи", казао је Симић. 

Он је напоменуо да се доста тога очекује да ова влада промени, али да ће о њеним резултатима моћи да се говори тек на јесен, када је буде сачекала, како је истакао, "једна заиста изазовна економска ситуација". 

"За сада је на мандатару и министрима који буду именовани да на то одговоре", рекао је Симић. 

Он је поновио да је добро што ће Србија после дужег времена од одржавања избора добити владу. 

"Видели смо колико је тај вакуум штетио Србији, и током недавних посета западних дипломата, али и ситуација на Косову је доста погоршана. Већ је практично било време или да се потпише коалициони споразум или да се размишља о другој алтернативи што би укључивало и нове изборе", закључио је Симић.

Политички аналитичар и некадашњи амбасадор Србије у Немачкој Огњен Прибићевић изјавио је да се од нове Владе Србије очекују два решења - за економску ситуацију и за Косово и Метохију, као и да ће од начина њиховог решавања зависити и њена дуговечност. 

Прибићевић је у изјави Танјугу навео и да у тачкама које се налазе у споразуму нема ништа спорно, али ни спектакуларно и да би свака влада, без обзира која странка би је водила, поставила тај акт на сличним основама. 

"Од ове владе се очекују два решења - једно које се тиче катастрофалне економске ситуације у којој се налазимо и потпуно растуреног буџета и јавних финансија, а ова влада треба да одговори како ће и на основу чега од јесени исплаћивати плате и пензије. То је први задатак владе, а други је Косово", нагласио је Прибићевић. 

Он је навео да је једно од најважнијих питања како ће се нова влада поставити према захтевима који су се могли чути од САД и ЕУ, а везани су за питање севера Косова. 

"То ће бити два апсолутно највећа изазова са којима ће се ова влада суочити и заиста два крупна питања, за које је, у овом тренутку тешко видети како ће се решити", нагласио је Прибићевић. 

Он сматра и да је "очигледно" да међу странкама које су потписале коалициони споразум "не постоје добри односи, што се може видети и на основу говора тела". 

Добри односи, како тврди, не постоје чак ни међу досадашњим коалиционим партнерима, за шта је као пример навео СПС и ПУПС. 

Међутим, нагласио је Прибићевић, то за политику у суштини и није толико битно, јер се она много више заснива на интересима него на емоцијама. 

Прибићевић је нагласио и да ће одговор на питање колико ће нова влада потрајати, "апсолутно зависити само од једне ствари, а то је како ће она успети да реши два најважнија проблема". 

"Мислим да ће врло брзо по формирању владе, ако и када буде формирана, она у септембру или октобру имати један озбиљан тест и велико је питање како ће све то проћи. А ако га прође, онда ће сигурно имати дуг век", нагласио је Прибићевић.

Политички аналитичар Дејан Вук Станковић оценио је да коалициони споразум о формирању парламентарне већине несумњиво потврђује да те странке имају политичку решеност да се удруже и направе Владу Србије. 

Он сматра да тај споразум има симболичко и реалполитичко значење и да тематски гледано "мање-више, указује на све важне теме предизборних програма странака, које су се приближиле окончању преговора о формирању нове владе". 

"Јасно је да више нема неких препрека да се споразум претвори у списак нових министара... Принципи споразума обухватају све тачке које су биле саставни део изборног програма странака које чине ту коалицију и свака ће вероватно добити могућност да унутар нове владе у великој мери и ради на остваривању свог појединачног програма из изборне кампање", рекао је Станковић Танјугу. 

Како је додао, то се види на случају УРС, који ће "очигледно добити она министарства, бар по најавама у медијима, која им највише одговарају" и која је УРС највише форсирао у изборној кампањи, као кључне теме за које је заинтересован.

Напредњаци ће, како сматра Станковић, бар према досадашњим најавама, такође добити министарства, која одговарају неким њиховим опредељењима исказаним у изборној кампањи, а исти је случај и са социјалистима. 

"У принципу, ради се о споразуму који је обухватио све важне тачке изборних програма и приближио нас крају компликованог и помало противречног процеса формирања нове владе", подвукао је Танјугов саговорник.

Циљеви који су дефинисани у коалиционом споразуму, су како сматра, мање-више општи и начелни политички циљеви, а квалитет политике нове владе ће се просудити по кадровима које ће понудити и конкретним решењима која ће понудити за остваривање тих циљева. 

Станковић је нагласио и да ће се нова Влада Србије суочити у новим околностима са старим изазовима и како да помири тежњу ка ЕУ и тежњу да очува континуитет политике према Косову и Метохији. 

"То је мање-више исти изазов у неким промењеним политичким околностима, али то је оно што су они дефинисали као једну од тачака у свом даљем деловању", нагласио је Станковић.

Политички аналитичар Владимир Гоати оценио једа потписивање коалиционог споразума није никакво изненађење и да је очигледно да су превазиђене све резерве. 

"Мало је било - по мом мишљењу - оправданих примедаба ПУПС, али очигледно да су оне регулисане, да ће они добити једно министарско место и на тај начин је у већој мери задовољен захтев пропорционалности владе у односу на састав партија које чине скупштину", рекао је Гоати у телефонској изјави Агенцији Бета. 

Гоати, програмски директор "Транспрентности србија", додао је да потписивање споразума значи да се посланички избори неће поновити, те треба очекивати да Скупштина ускоро буде сазвана, када буду одређен састав владе. 

На питање како коментарише то што су и мандатар Ивица Дачић и вршилац дужности председника СНС Александар Вучић, као главни приоритет нове владе истакли борбу против криминала и корупције, Гоати је рекао да је то веома добро и подсетио да је и прошла влада то чинила. 

"Међутим, за сада, оно што у свему томе недостаје су ти конкретни елементи - то је више набрајање ствари које ће се радити. Недостаје више придева него што је ту некаквих бројева, рокова, процена, етапних циљева, да ли ће то бити за годину, две...", казао је Гоати. 

Он је навео да је једно од важних питања да ли ће бити спроведена незавршена реформа правосуђа - "изузетно важног подсистема у борби против корупције". 

Коментаришући поделу броја министарских места између СНС, СПС И УРС, Гоати је указао да се ради о особеној ситуацију у којој место премијера добија једна странка неупоредиво мања у односу на доминантну странку у парламенту. 

"Али, реосигурање СНС је у томе што има већину мандата, односно министарских места, а влада доноси своје одлуке гласовима министара. Тако да ће се премијер из мањинске странке наћи у ситуацији господина Војислава Коштунице - да ће можда бити у кључним питањима прегласаван. Не верујем да је то баш угодна позиција и да ће то, ако се догоди, моћи дуго да траје", закључио је Гоати.

Професор Факултета политичких наука Зоран Стојиљковић изјавио је да је коалициони споразум очекиван потез, али да ће се тек у наредних неколико месеци видети колико су коалициони партнери озбиљни и спремни на усаглашавање, оперативну политику и координиран рад. 

"То је очекиван потез од онога тренутка када се видело да није изгледна кохабитациона формула у односу на председника Томислава Николића о којој се говорило доста дуго и да нису задовољени неки интереси и апетити", рекао је Танјугу Стојиљковић. 

Он је истакао да је традиционалан приступ код формирања широке коалиције да се поброји један број циљева који су неспорни. 

"То говори о приоритетима које имају све три кључне коалиције које су формирале власт. Питање је сад колико ће то моћи да се спроведе у дело у изузетно неповољним околностима кризе", рекао је Стојиљковић. 

Према његовим речима, то ће се тестирати кроз контакте са међународним финансијским организацијама, кроз спремност и неспремности да преузму одговорност и да постигну и шири социјални консензус са синдикатима и унијама послодаваца.
"Они су ушли у тај круг и сада више нема дилема ко ће формирати прво парламентарну већину, а на основу тога и владу", рекао је Стојиљковић и додао да у првих сто дана или негде до јесени треба видети шта од општих циљева, који су иначе прихватљиви, може да се спроведе у оперативни програм.

(Бета-Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер